jalpar Creative Commons License 2020.04.23 0 0 36320

"Tudsz valami értelmes indokot ami miatt nem lett az összes morse kúp mondjuk 1:20 kúposságú?"

 

Évekig furdalta az oldalamat ez a kérdés, hogyan lehet ilyen hülye kúposságot kitalálni, ami sehonnan nézve se kerek szám. Száz mérnököt kérdeztem, senki se tudta. Végül egy angol szabványosítás-történeti munkában sikerült megtalálnom a válasz.

Elég vicces.

 

Arról van szó, hogy a Morse kúpot jó régen, 1864-ben szabványosították. Ekkor még másképpen mentek ezek dolgok, mint manapság. Az SI sehol se volt, és az inch alatt is kb. mindenki azt értette, amit akart. A dolgokat nem méretekkel adták meg, hanem idomszerekkel.

(Így indult az SI is, először a métert, meg a kilogrammot, meg minden más is úgy definiáltak, hogy "az 1 méter a központban őrzött platina iridium méterrúd hossza", aztán ezeket másolták és vitték az egyes országokba. Ezeket a definíciókat mára lecserélték fizikai állandókra. A kilogramm tartotta magát legtovább, az 1875-ben -  9 évvel a Morse kúp megalkotása után - készült kilogramm-etalont csak tavaly májusban cserélték le egy, a Planck állandón alapuló fizikai definícióra.)

Az írások szerint, amikor Morse megtervezte a kúpjait, legyártott két sorozat etalont, az egyiket megtartotta magának, a másikkal meg elszaladt a szabványosítási hivatalba és leadta, ebből lett a Morse szabvány.


Tehát megtervezte magának a kúpokat, és szintén van nyoma, hogy 1:20-as kúpokat tervezett. Aztán gyorsan legyártotta az etalonokat. Sietnie kellett, hogy övé legyen a szabvány. És így sikerült.

Előzmény: Csuhás (36310)