vélemény Creative Commons License 2019.09.20 -1 4 21871

Folytatás

 

Igyekszem bepótolni az elmúlt 2 napot.

Tabularium, ie 78-ban épült. A tabulae  volt az a bronzlap amelyre a törvényeket és hivatalos információkat írták. Ezeket őrizték itt. Az épületnek két egyéb funkciója is volt. Egyrészt ez volt a Forum lezárása, másrészt kiegyenlítette a Capitolium és a Forum közötti szintkülönbséget. A dombra néző oldal földszintje a völgyre(Forum) néző oldal emelete volt. Nagyon szép a kilátás, háttérben a Colosseummal.

Megmaradt egy 11 oszlopos folyosó, a falánál a közeli Concordia és Vespasianus templomok maradványaival.

 Palazzo Nuovo, emlékeim szerint én már mindig elfáradtam, amikor erre a részre értem. Már nem tudtam igazán koncentrálni. Nem is könnyű, mert  itt a gyűjtemény megőrizte az eredeti 18. sz-i jellegét. A művek szorosan egymás mellett, elsősorban esztétikai szempontoknak megfelelően vannak kiállítva. Én már megszoktam a Palazzo Massimo típusú "látogatóbarát" múzeumokat. Pedig itt is számos fontos és gyönyörű mű található. Egy külön kis helyiségben (gabinetto) látható a Capitoliumi Vénusz, Praxiteles híres szobrának másolata. Az emeleti szalonban (Sala grande del mezzo) középen sorakoznak a leghíresebbsművek , pl a fiatal és az öreg kentaur. További közismert mű a Haldokló gallus. Én mindig azt hittem, hogy a rómaiak gallok elleni háborújához kapcsolódik, de tévedtem. Ez egy  Pergamonban készült szobor másolata. I. Attalosz gallok elleni győzelmének emlékére készült. Ezt és a Palazzo Altempsben látható másik szobrot, amelyik az öngyilkossága előtt a feleségét megülő gall katonát ábrázolja, egy műhelyben és egy időben készítették. Mindkettő a Horti Salustianiban került elő.