tfe_tng Creative Commons License 2019.06.19 0 0 100673

Kicsit olvass utana a gyartoknak akiket listaztam neked, es akkor nem fogsz olyan baromsagokat mondani mint hogy mindenki csak radios cuccokat fejleszt, mert ez nem igaz. Szinte mindegyik rendszernek van radios kiterjesztese, de ez altalaban csak kenyszermegoldas, nem a javasolt. 

 

A retrofit piac jelenleg (meg) kisebb mint az uj, mert ha az embernek van penze automatikara akkor eleve ugy epitkezik, vagy belefer a horonymaras es a teljes villany felujitas is (ami saccperkb a 10-20%-a az osszkoltsegnek). Nem olcso jatekrol beszelunk. Ha viszont nincs penze az embernek ra, akkor lehet venni parezerer' kinai cuccot amivel lehet a budilampat kapcsolni, de ezt nem hivnam okoshaznak. Az alibaba pedig nem egy jegyzett okoshaz gyarto. 

 

Viszont a legkomolyabb problema - ami felett folyamatosan elsiklasz - az ertek novelo/csokkento tenyezo. Fixen, ingatlanba telepitett rendszerrol beszelunk, ami ha jo es tamogatott - szinte barmelyik neves gyarto rendszere - akkor komoly erteknovelo szerepe van. Kijon a KNX guru, radugja a laptopot es mar tud is dolgozni vele, a villanyszerelo meg tud kabelt huzni ha epp arra van szukseg. A rendszer atlathato es karbantarthato, pontosan azert, mert a gyarto tamogatja. 

 

Ellenben ha van egy mekkelek altal jonak mondott, otthoni hekkelt rendszer, aminek a kinai hubja es a raspberry pi-je meg a mult heten jo volt, de most mar kellene kicsit csavarni a python vagy javascript kodon hogy menjen a jovo heten is, mert addig nem lehet a budilampat felkapcsolni - na ez nem noveli az ingatlan erteket. Okos ingatlan vasarlo atnezet mindent (is) mielott kiad sulyos tizmilliokat, ha egy villanyszerelo nem igazodik ki egy ilyen ganyhalmazon akkor az okos vevo azonnal lealkudja a teljes villamos felujitas arat a vetelarbol (ez meg ugye par/sok milla).

 

Ha hiszed, ha nem, ez a lenyeg.

 

Jartam olyan helyen ahol a csavo sajat maganak epitett alibabas, modbus-os relekbol automatikat, azt akarta eladni nekem. Meg egy weboldalt se tudott mutatni ahol az aktuatorokat listaztak volna, a gyarto nevet se tudta megmondani, de referencianak megmutatta hogy valami irodaban mukodik a rendszere es 1 klikkel, azonositas nelkul mar tudta is vezerelni tavolrol az iroda minden funkciojat. Kb az IP cim volt a "vedelem". (Itt halkan megjegyeztem hogy hozzam nem fog semmilyen telepito bemaszkalni az interneten) Kozben persze jo magyar szokas szerint szidott mindenki mast a piacon (foleg a KNX-et), mert azok "szarok", az ove bezzeg. A sajat hazat is igy vezerelte, akkora kabeldzsumbujt eletemben nem lattam meg ami nala volt. Na, az a haz kb 15 millaval er kevesebbet mint a piaci ar, mert az egesz kocerajt ki lehet b@szarintani belole es rendesen megcsinaltatni valakivel aki ert is hozza.

 

Na, ez az a csavo aki szinte megszolalasig olyan mint te. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100671)