-prokee- Creative Commons License 2018.02.02 0 0 38607

A SAE viszkozitási osztályok nem konkrét értékeket, hanem értéktartományokat jelentenek. Ezért egy 5W-30-as és egy másik 5W-30-as olaj között akár látható különbségek is lehetnek, ha azok az adott tartományon belül elég messze helyezkednek el egymástól.

 

Ez itt a Mannol Energy Formula JP termékoldala, ez meg a Castrol Edge 5W-30 C3 termékadatlapja. Jól látható különbségek vannak a viszkozitási értékek között, a számok alapján a Mannol látszik folyósabbnak - és ez csak egy hirtelen példa. Az 5W-s viszkozitási osztály bármit jelenthet 6600 @ -30°C alatt, a 30-as meleg érték pedig 9,3 és 12,5 között húzódik (@100°C).

 

"Használtam már 30as olajat" - a "harmincas olaj" kifejezés éppen olyan üzemi körülményt ír le (100 °C-on mért kinematikai viszkozitás), amit olajcsere közben nem tudsz reprodukálni, hacsak nem fűtöd fel nagyon a garázst-műhelyt. A "használtam már 5W-s olajat" életszerűbb kiindulási pont volna az összehasonlításhoz. Bár azt meg -30 fokon mérik, de még mindig csak 40 fokra van a +10-től, nem 90 foknyira.

 

"ezek botrányosan olcsóak, nem lehet h vmi kamu olajba futottam bele" - ilyenkor mindig azt szoktam kérdezni, hogy MIBŐL? Van olyan alapanyag, ami első látásra nem bukik le, és megéri kannás kiszerelésben hamisítani, majd a Mannol árában adni:

 

Van egyébként a flakonon zárófólia a kupak alatt, Mannol logóval - ha az rajta volt, tuti eredeti az olaj.

 

 

Előzmény: Kisfiatal (38604)