shanyi68 Creative Commons License 2018.01.16 -1 8 8338

Lisszabon Ultra Low Cost

Megszokhatuk hogy a hideg téli időben a repülőjegy árakat is összehúzza a hideg ! A
csökkenő utazási kedvet,csökkenő jegyárakkal próbálják kompenzálni a légitársaságok.Igy
esett a választásom Lisszabonra ami nyáridőben csak horror áron elérhető.A rövid kint
tartózkodás nem tette lehetővé hogy Sintra-ba és Cascais-ba lemenjek , de Belém és Algés
belefért.

január 12 : A 07 óra 31 perckor induló személy vonattal felvonatoztam Debrecenből
Ferihegyig (Az elektronikus jegyek 2017 december 15.-től 10%-kal csökkentek )A repülőgép
indulásáig a várakozást a mastercard lounge-ban töltöttem.(wizz hk tulajdonosoknak
ingyenes )A biztonsági ellenőrzésnél az A és B oldalon is soha nem látott hosszú sor
állt, ami a terminál végéig ért ! A gépem 16 óra 20-kor indult W6 2393 6090 wizz pont
Airbus a321 .Sokáig azt hittem majdnem üres gép lesz, az indulás előtti 2 napon adták el
a jegyek 70%-át.ülőhelyet nem vásároltam ezért a boarding pass-t csak 2 nappal korábban
tudtam letölteni,de úgy esett jutott ablak melletti hely ( 21a ).Gyönyörű volt a
megérkezés az ereszkedő gép elment az óceánig és onnan fordult a leszálló pálya felé
.Végig repülve a kivilágított várost. Pontos érkezés után buszoztatás T1-re.Az épület
előtti metróban megvettem a 24 órás napijegyet+ kártya (6,8 euro) árustól ,mert ott csak
2 fő állt sorban .Első utam a Marques de Pombal térre vezetett ahol a 20 óra 29-es 753-as
Carris busszal átbuszoztam a Tejo feletti Április 25 hídon.Innen már jól látható volt a
kivillágított Christo Rei (A járat hétvégén nem üzemel,ezért kellett még péntek este
ezzel kezdeni)Portagem-nél leszálltam és a visszafelé busszal visszatértem a Pombal
térre.A szállásomat itt foglaltam 400 méterre a metrótól Braamcamp Sublime Hostel 8 ágyas
dorm 5 euro/éj + 1 euro city tax (leakciózták az el nem adott szállásokat, ezért
átfoglaltam a drágább, de lemondható szállásomat erre.)Nem volt "sublime" de tiszta
volt,alvásra tökéletes,jó helyen.Nem voltam álmos ezért metróval elmentem a Praca do
Comercio-ra és végig sétáltam a Rue Agusta-n.Csaptam egy fél kört a 28-as villamossal
ismerkedve az Alfamai éjszakai élettel. Martim Moniznál szálltam át a villamosról a
metróra.A szálláson egy gyors zuhany után reggelig aludtam.

január 13 :
06 óra 15-kor amikor elindultam a szállásról elállt az addig ömlő eső. 06 óra 30-kor
indult az első metró amivel elmentem Cais Sodre-ig itt átszálltam a 15E jelű villamosra
amivel a végállomásig Algés(Jardim) megállóig mentem.A vasúti síneken átbukdácsolva,az
óceán és a Tejo torkolatához értve a nap is felkelt. 2 éve jártam már az óceánnál ,de
akkor a túlsó oldalán. A 15E villamossal vissza felé a Pastais de Belém cukrászdánál
szálltam le.Korán volt még nem voltak sokan.A cukrászda kis muzeum is a korabeli
eszközökből és látvány pékség is .A sütit (muffinformában készitett krémes 1,1 euro)
megkóstoltam.(A városban kapható "nata" egy kicsit édesebb volt) Innen a szemben
található Padrao dos Descobrimentos a felfedezők emlékművéhez mentem majd végig a Tejo
partján A Belém toronyig.Kellemesen sütött a nap a Jeromosok kolostorához 9 óra 40-re
értem,már tartott bent a mise.A templom belső és Vasco de Gamma sírjának megtekintése
után villamossal vissza mentem a Cais Sodre megállóig. Itt megnéztem a halpiacot és a
TimeOut éttermet.Itt kezdett szemerkélni az eső ,de amíg a Pingo Doce-ban vásároltam abba
is maradt.A belváros felé vettem az irányt.Baixa Chiado-nál szálltam le ahonnan rövid
séta volt (lefelé) a Santa Justa lift amivel felmentem a Carmo templomig.Rengeteg remek
kilátó van a belvárosban ez is egy volt a sok közül.Innen a Rue Agusta-ra mentem nappali
fényekben, utcazenészekkel még hangulatosabb volt mint este.A "pitta" épülete előtt
lefotóztam magam, mint amikor Jeremy Irons jön ki a boltból az Éjféli gyors Lisszabonba
című filmben.
A főutcából nyilik a Rue de Victoria aminek a végében lévő épületben ingyen lift megy fel
a Szt György várba (Elevador Castelo ) a 3.-ik emeleten miután kiszállunk egy utcával
arrébb egy Pingo Doce-ban folytatódik a liftezés itt a 7.-ik emeletet kell választani.Egy
nagyon szép kilátóban találjuk magunkat.Nem volt kedvem a várig gyalogolni (mert még volt
innen távolság ) ezért a kilátó után lifttel ugyanezen az útvonalon lefelé indultam.A Sé
katedrálishoz sétáltam ami nem volt messze,amíg bent pihenttem , kint volt egy gyors
zápor.A katedrális előtt áll meg a 28E villamos ezzel mentem a Santa Lucia kilátóig,
onnan egy megállónyira van Portas de Sol kilátó Innen pár megállóra és egy kis sétára
volt Shenora do Monte kilátó ami az összes közül a leg lélegzetelállítóbb volt.Remek
rálátással a várra.Metróval a Rossio-ra mentem ahol az egyik hires Ginjihna boltban
vettem ( hoztam haza szuvenirnek is kis zárható üvegben ) a nemzeti meggy likörükből(1,4
euro/ pohár).(az íze olyan mint a konyakos meggynek)Leültem a Praca da Figuera-n és
napközben látott "Castello " 737-es számozással közlekedő mikrobuszra kerestem a neten
,hogy honnan közlekedik,akkor begurult elém, ott volt a megállója.Saját erőből már nem
tudtam volna felmenni,de így nem volt gond. A vár előtti részen sétálgattam,de nem mentem
be.Itt is remek utcazenészek voltak.(láttam már sok hasonló várfalat belülről,legutóbb
Szkopje-ban ingyen)A 737-el vissza a metróig és onnan Oriente.
Az Orientén először a Vasco de Gamma bevásárló központot néztem meg, majd a Tejo partra
lesétálva már látszott a 17,5 km hosszú Vasco de Gamma híd.Gyalog kényelmes sétával
elindultam a Vasco de Gamma toronyig.Majd innen a Moscavide metró állomásra ami kivitt a
reptérre ekkor már 17 óra 30 volt az idő. 20 órakor indult a gépem Bergamoba (Ryanair
FR2086 25.50 euro ) 23óra 50kor érkezett meg a teljes utat végig aludtam a felszállástól
a leszállásig. Debrecenbe január 14-én 18 óra 10 kor érkeztem meg W6 7874 járattal
(3150 wizz pont ) Nagyon jó volt, remélem egy Portoi kör is összejön valamikor !