0l0 Creative Commons License 2018.01.13 -1 0 82895

Ez az 1 Ohm a 10. emeleten sem volna valami fényes, de a feszültségadatok alapján inkább oda saccoltam volna, mint az elsőre. Ebben az esetben valóban a saját mért és esetleg méretlen fővezetékeden érdemes keresni az okát illetve a lakásban az elosztó környékén. 16 Ampernél 200 Volt körüli feszültséget jelent a fogyasztóknak, ami határeset, ráadásul ilyenkor a vezetékrendszert  legalább 300 Watt nagyságrendű teljesítmény fűtheti. Ha az 1 Ohm egy számottevőbb hányada a mérő és a dugaljak között néhány átmeneti ellenálláson összpontosul, akkor ezen kötések valamelyike elég valószínű, hogy egyszer el fog füstölni nagyobb terhelés hatására. Ha kb egyenletesen oszlik el mondjuk 40 méter 2,5-es alu vezetéken, meg 20 méter 1,5-ös alu vezetéken, akkor nem olyan nagy a gond. Ettől is függ, hogy ez vészesen sok vagy kevésbé vészesen.

Igaz nem panel, de kíváncsiságból az előbb nálam is megmértem egy dugaljat és 9 Amper terhelés hatására esett 4 Voltot a feszültség 238-ról 234-re. Az elosztónál 238 illetve 235 Voltot mértem, tehát a feszültségesés jelentős része a méretlen fővezetéken és a mérő előtti kötéseken eshetett, mivel a mért fővezeték 3 méter 10-es réz, ami elhanyagolható ellenállást képvisel. Ezt is meglepően soknak találom, igaz

a veszteséget nem én fizetem, ráadásul a hálózati feszültség is elég magasról indul, így még 20 Ampernél is bőven 220 Volt fölött jut a fogyasztóknak.

 

Előzmény: Gillebeart (82891)