[fidelio] mindegy Creative Commons License 2018.01.12 0 0 4

Közben az egy évig tartó külföldi (Amerikai Egyesült Államok) munkája közben Fazekas Gergő is foglalkozott a bachtrack friss listájával. Ő is leszögezte, hogy mindezek csak a számok, nem átválthatóan azonnal esztétikai és más értékké, de azért csak olvassuk el, elemezgessük az egészet.

Megtettem és rögtön feltűnt a hegedűsök lsitája:

"A legaktívabb hegedűs a görög Leonidas Kavakos 52 koncerttel, de az első tízben ott van a magyar közönség nagy kedvencének számító amerikai Joshua Bell is, illetve Baráti Kristóf a többekkel megosztott nyolcadik helyen 40 koncerttel (fanfár, kalaplengetés)."

 

Én mint Baráti-fan, aki mindig megemlítem Kristóf fan-tasztikus játékát, nem hittem a számoknak, mert ismerve korábbi és a tavalyi fellépéseit is, túl kevésnek tartottam a 40 koncertet 2017-ben.

A pontosság érdekében az említett CCA honlapján futottam végig (a Lement Koncertek oldalán) , és az alábbit kaptam.

 

hó                                HAZAI                                                    KÜLFÖLDI

 

                  kamara/szóló    versenymű                      kamara/szóló    versenymű          össz:

 

01                                              2                                                                1                      3

02                  1                          2                                                                2                      5

03                              1              2                                     1                         1                      5

 

04                  1                                                                           1               3                      5

05                  1                                                                 1                         1                      3

06                                                                                     4                         2                      6

 

07                                                                                     1                                                 1

08                  9                                                                            3                                    12

09                  1           1             1                                     3         1               1                     8

 

10                  1                                                                                             4                     5

11                  2                                                                 2          1              1                     6

12                               1                                                    2                          1                     4

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

összesen:    16          3             7                                  14          6            17                   63

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Megjegyzéseim:

1. Lehet, hogy nem kap jelzést a bachtrack az összes koncertről?, de akkor lehet, hogy mások adatai sem pontosak.

2. A legtöbb koncertet eredményező kamarázás a kamarafesztiválokon való fellépésekből adódik: Baráti szerepelt Verbier-ben, Kaposváron, ahol természetesen beírtam a rendkívüli műsor keretében eljátszott 12 Vivaldi hegedűversenyt (A négy évszak), mert a szabadtéri ezer fős hallgatóság mellett is a legmagasabb színvonalon játszott, a színes képi háttér vibrálásától sem zavartatva. A budapesti kamara.hu alkalmával Baráti beugrott a megbetegedett Veronika Eberle helyett és a Pisztrángötös talán az egész fesztivál legnívósabb előadása volt. A listámban szerepel az a jótákonysági koncert is, amelyen Baráti két Bach-szólódarabot adott elő, töretlen színvonalon, a Budai Ciszterci Templomban.

A szólószonáták vagy partiták J. S. Bach és Bartók Béla művei voltak, utóbbi december 16-án a lehető legmagasabb szinten előadva.

3. Nem számoltam bele a Magyar Rádióban tartott műelemzést, pedig Péteri Lóránttal a legmagasabb szinten elemezték Mendelssohn csodás d-moll zongoratrióját (Várjon Dénes és Várdai István voltak a partnerek). Ha tételenként is, de közben a teljes művet előadták.

4. Szintén kimaradt a Vecsési Zeneiskola Bartók-Kontrasztok száma, pedig Kristóf ott sem adta alább.

5. Várdai Istvánnal hat alkalommal léptek fel együtt (kamaradarabokban, illetve a Brahms-kettősversenyben és Rózsa Miklós Variációs művében.

 

Összegezve: még ha a fent konkretizált három koncertet nem is számolom, Baráti 60 fellépése 50 %-kal haladja meg a bachtrack-ben olvasható számot. A többit nem ellenőrzöm, illetve nincs rá energiám, de ennyit megért ez a játék. Büszke lehet impresszáriója, mert talán mindhárom művésze a legfoglalkoztatottabb volt 2017-ben, és akkor hol van még játékuk színvonala!?

 

 

Barátit hallgatni kell, bárhol és akárhányszor! Én pl. 22 alkalommal hallhattamtavaly itthon és külföldön, és idén is igyekszem...

 

Előzmény: [fidelio] mindegy (3)