tudományos kutató Creative Commons License 2017.12.19 0 3 144662

Látom, nyakunkon a tél, előkerültek a régi viták.
Nálam is az epup fő, ez a szezonzáró.

Régi gumicsont a cukorból kinyerhető alkohol mennyisége. (Ami természetesen nem pálinka.)

 

Elvégeztem egy kísérletet:

2*20 liter kifőtt Kiffer cefrébe (én a cefréket gyakorlatilag nullára kifacsarom), tettem 3-3 kg zacskós napfényt és egy kis vizet, mert kicsit sűrűnek találtam. Meggyőződésem szerint a gyümölcsben minden van, ami az élesztőnek kell, a tápsós vízben viszont nem hiszek. Sav már került bele, amikor a körtét cefréztem, az nem desztillál át, ezért a pH beállítással nem foglalkoztam. Borászati fajélesztővel oltottam be.

Erjedés után kifőztem, 12 liter 33°-os alszeszt kaptam (3,96 hlf). Mint írtam, a cefrét én gyakorlatilag nullára kifőzöm, most is így tettem. adtam hozzá 3 liter vizet és finomítottam. 5,3 liter 67°-os párlat lett belőle (3,55 hlf). 75 ml (0,5%) előpárlatot vettem el, nem szoktam ennél többet elvenni, friss cefrékkel dolgozom. 55°-os lejövőnél kiürült a palack, itt megálltam, ebből úgysem vártam az up határán az aromákat. ;) Pálinka esetén ilyenkor még főzöm egy kicsit, 50°-nál kezdem kóstolgatni, azaz ennél még egy picivel többet nyerek ki a gyümölcsből.

Számokban:
6 kg --> 12 l 33° (3,96 hlf) alszesz --> 5,3 l 67° párlat (3,55 hlf) 

Azaz 1 kg-ból 1,18 l 50°-os szesz lett.