isabellee Creative Commons License 2017.11.16 0 0 4816

Nagyon sokan vegetarianusok a vilag gazdag nyugati felen is. Es az sem mondhato el, hogy a szegenyek vegetarianusok, a gazdagok pedig a hus-evok. 

Az egeszseges vegetarianus etrend (sok gyumolcs, zoldseg, stb) sem olcso, ha valaki teljesen kiiktatja a glutent (kenyeret, tesztat, stb.).

 

Az indiaiak tobbsege marhahust egyaltalan nem eszik, azt hiszem, hogy inkabb ehen halnanak, mint hogy a "szent tehenet" levagnak. Majdnem nagyobb becsben tartjak a marhakat, mint az embereket.

 

Olvastam olyan hindu gurukrol, akik csak aszalt gyumolcsot ettek, mert szerintuk minden mas elo, amit nem lehet bantani (pl. a gyumolcs leszedese a farol is "gyilkossagnak" szamit).

 

Ez osszefuggesben van a hindu vallassal, es a lelek vandorlassal. A hinduk elkepzelhetonek tartjak, hogy az ember lelke a kovetkezo eleteben egy allatba vandorol. Szerintem ezert nem esznek hus (mar aki nem eszik) - kisse morbidnak tartjak a gondolatot, hogy lehet, hogy a szuleiket, vagy valamilyen rokonukat olik le, azert, hogy egyenek.

 

A nyugati kultura pedig a zsido/kereszteny vallason alapszik. A zsido vallasban ott volt az aldozat bemutatas (allatokkal), es a zsidoknak kotelezo hust (baranyt) enni a zsido Husvetkor, az egyiptomi kivonulas emlekere. A keresztenyseg pedig a zsido vallason alapszik, es az Ujszovetseg is azt irja, hogy barmit lehet enni, sot olyan husokat is, ami a zsido vallasban "tisztalannak" szamit.

 

De nemcsak a mai un. nyugati kulturaban fontos a hus eves. Pl. az indiaiaknal is fontos volt - vadaszattal, halaszattal foglalkoztak, pl. bolenyekre vadasztak, es azt ettek.

 

(Bar van olyan kereszteny vallas is, amely a vegetarianizmust valahogy megmagyarazza - pl. a szombatistak. Nekem egy rokonom szombatista lett, es nemhogy hust nem evett, meg olyan edenyben sem fozott, amiben valamikor hust foztek, vagy zsirral foztek. )

 

Tehat ezert alacsony a hus fogyasztas az indiaiak koreben. Es nemcsak Indiaban, hanem az Indian kivul elo indiaiak koreben is.

 

 

Előzmény: Törölt nick (4815)