kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53529

Nálam egy gyári vödrös JBL 900 Cristalprofi  külsőszűrő működik. (használtan 15 e. Ft ért már elérhető)

Szűrőkről érdemes tudni, hogy mechanikai és biológiai szűrést is végeznek különböző arányban.

(vannak még kémiai, pl aktívszenes stb. szűrések de arról most nem beszélnék)

A belső szivacsos szűrők inkább csak mechanikai szűrést végeznek.

A biológiai szűrésen azt értjük, hogy a szűrőanyagokon megtelepednek baktérium törzsek, pl 

nitrifikáló baktériumok, amik a halak által kibocsájtott szennyezéseket átalakítják a 

halakra kevésbé mérgező anyagokká. Tehát az ammóniából lesznek nitritek majd nitrátok, amiket

a növények már tápanyagként feltudnak venni. Az ammóniát sajnos csak az algafélék

tudják jól hasznosítani, így ha felgyülemlik a vízbe nemcsak a halak pusztulna, de a tetejébe

jön az algabumm ! 

Ezeknek a vödrös szűrőknek a lényege, hogy a baktériumoknak elegendő felületet és vízáramlást biztosítsanak.

Ezért nem csak szivacsos szűrőanyag van bennük hanem pl siporax, kerámiacsövecskék stb. 

Ezek porózusos szerkezetű csövek amibe a baktériumok megtudnak telepedni, nagyságrendekkel nagyobb

mennyiségben mint a szivacsokon. Mert a szivacsokon is megtelepednek, sőt az aljzatban is csak

a tavakhoz képest túlnépesített akváriumunknak ez nem elegendő.

E mellé még javasolják a heti 30 % os vízcseréket, de szerintem ez inkább a kezdők bakiainak 

biztosítása miatt van. Én átálltam a 2 hetire, de ha rendben van a körforgás lehet ezt még nyújtani.

Régi halas könyvek nekem is vannak, gyerekkoromban is volt akváriumom.

Sajnos az ammónia körforgásról abban az időben még nem sokat tudtak. 

Viszont akkor is működtek akváriumok vízcserék nélkül is. Jórészt az aljzat és a növények segítségével

etették fel a nem kívánt ammóniát. Most is van ilyen irányzat akik természetes módon próbálják

a körforgást fenntartani, ha beállt működhet a dolog, de egy halakkal túltelepített akvában semmiképp.

Én ezért választottam külső és belső szűrést egyszerre, így túl vagyok biztosítva, nehezebben

borul meg az egyensúly és kristálytiszta vizem van. (az sem utolsó ha szeretnénk a halakban gyönyörködni)

Vannak akvárium alatti szűrőakváriumok is, de ezeket inkább a nagy 1000 L feletti akváknál alkalmazzák, oda már nem elég

a kis vödrös szűrők teljesítménye.

Ez a JBL 900 ami nekem van óránként 900 L vizet tud átszűrni. Általában az akvárium Literének 4-5 szeresét

szokták javasolni, de minél több, annál jobb. Túlszűrt akvárium nincs ! Az enyém 240 L-es minusz a háttér, aljzat, kb 180L

a nettó víztömeg. A belső szűrőm 700 L-t tud (Aquael Fan Filter 3 +), így a kettő együtt szépen végzi a dolgát.

Előzmény: unartis: (53526)