Annatar Creative Commons License 2017.09.23 0 0 5815

"

"Nem sok helyét éreztem az úgynevezett sporttudománynak, vagy az elméleti kutakodásnak. Igaz, hogy a kendót igazán csak az értheti, aki csinálja. "Yaru shika nai!"- szokták mondani, ami annyit tesz: Csak csináld!"

Pont ilyeneket mondott nekem hajdánán egy helyi kendós, amikor könyveket kértem tőle. :-((("

 

Ez tipikus ázsiai harcművész magyarázat :) 

Egyrészt a személyes felismerésben és megtapasztalásban való hit (ami teljesen érthető, egész más valamit elvben tudni, mint gyakorlatban megtapasztalni), másrészt a nem megfelelő szavak miatti félreértésektől való félelem* vezetheti őket elsősorban. Másodsorban meg benne van még talán a hagyományos titkolózás abból a korszakból amikor egy-egy fontos dolog ismerete a különbséget jelentette élet és halál között. 

Így viszont azt kockáztatják, hogy ha az élő öröklési lánc valamiért megszakad, sok fontos dolog elvész a stílusból

 

 

 

*= az, hogy valaki jó harcos és tanítványokat vállal, nem jelenti azt, hogy jól is tanít, pláne jól magyaráz, és a tanítvány azt érti a szavaiból amit el akar mondani. A nagymesterünk elmondása szerint a déli kungfuban sok helyen általános volt a "megmutatom, hogy megértsd" az "elmagyarázom" helyett. 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5811)