Fürtöske Creative Commons License 2017.08.13 0 1 3424

Sziasztok!

 

Mintegy 15 évvel ezelőtt készítettem, és azóta kiszolgálja a kertet ez a komposztáló gödör.

~90 cm széles és ~170 cm hosszú, ~1 méter mély.

Körbe oldalt beton van 8-10 cm vastagságban, alul nálunk 1 méter környékén agyag van (addig mentem le).

Tavasszal kijön belőle cca. 1 - 1,5 m3 komposzt, amit mindig ki szoktam szedni egy kupacba.

Amit nem használok el egyből, azt fóliával letakarom, hogy a gyomok ne lepjék be.

Amikor nagyobb mennyiségű növényi hulladék kerül bele (fűnyírás, stb.), akkor azt elterítem benne, vékonyan megszórom földdel, és jól meglocsolom.

A beton szegély sokat segít abban, hogy lótetű nem tudjon bele mászni (bár felülről, ha éppen arra jár, bele tud menni), nem is emlékszem, hogy lett volna benne attól függetlenül, hogy a kertbe van éppen elég, látom a nyomait.

És a nedvesség sem tud oldal irányban szétszivárogni, így locsolni sem nagyok kell.

A tető segít, hogy ne száradjon ki, nyáron meg a rásütő nap miatt még melegebb van benne, ami szintén segíti a komposztálódást.

 

Saroktelken lakom, cca. 55 méter árok gazos fűvel, bent a kertben meg közel 100 m2 pázsit-szerű füves rész.

Ehhez még hozzá jön összesen közel 100 méter sövény, amit évte cca. 3-4 nyírással alakítok. Vágás után összeszedem, szétterítem a sima beton placcon, a fűnyírót teljesen leengedem, és az egészet szépen bedarálom vele.

Lombhullás után, október környékén már általában tele van a gödör .... :)

Március - április környékén meg eléggé jó minőségű komposzt kerül ki a gödörből.