Ulrich_von_Lichtenstein
2017.05.23
|
|
-1 2
5374
|
Egy kedves vívóismerős jelzett vissza az előadással kapcsolatban. Megjegyzi, hogy jól sikerült a könyvbemutató, jól kérdeztek a megjelentek (erről majd lesz egy külön bejegyzés a blogon), sőt meg a játékos "iskolaadás" is megfelelően sikerült.
Aztán pár jobbító szándékú ötlettel ált elő.
1. Rövid fegyvertörténet Mivel az átlagemberek gyakorlatilag semmit nem tudnak a kardokról: sem a régi korok fegyvereiről, sem az olimpiai dolgokról.
Valószínűleg igaza van. A konkrét előadásnál abból indultam ki, hogy hallgatóság egy része legalább beleolvas a grundvívásról szóló könyvbe, vagy ha lesznek kérdései a kardokkal kapcsolatban, akkor majd felteszi azokat. Igazából, erről egy egész 40-50 perces előadást lenne érdemes tartani. Ugyanakkor az előadásomban be lehetett volna mutatni pl. a Clements-féle kardcsaládfát stb.
http://www.thearma.org/SwordTree.jpg
Swords: The Development of Their Straight Forms During the Centuries
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c0/1a/13/c01a13b0cb3952efe40b2a390c3792f0.png
2. Civil vs katonai vívás
Ez lenne egy másik izgalmas előadás témája ;-) Épp most próbálom jobban beleásni magam a témába...
3. Hagyományőrző vs HEMA vs sportvívás
Egy következő érdemes téma. Itt már volt pár kép, abból indultam ki, hogy aki eljön egy ilyen előadásra legalább alapszinten már látott ilyet TV-ben.
4. Ha a grundvívás "lógott a levegőben", akkor ez nagyon nagy próbléma, mivel, ha még egy hozzáértő ember sem látta át rögtön a grundvívás hasznát (miért van rá szükség?), akkor mit várhatunk egy laikustól.
Pedig elviekben az üzenet eléggé egyszerű volt: "A vívás jó móka. Meg egy középkorú kezdőnek is, még önállóan elkezdve is. A grundvívás a legolcsobb változat. Módszertanilag pedig teljesen OK."
Hiszen minden egyéb sokkal drágább (HEMA, sportvívás), komplexebb (baranta), több benne a test test elleni küzdelem (pl. szablyaharc), vagy - néha - némileg furcsa elemeket tartalmaz. Úgy látszik, át kell fogalmazni az előadás összefoglalóját. Kimondottan * értékes * észrevétel.
5. Pár kódexkép.
Mairből nem akarok képeket, mivel ott nincs szablya. Volt Gunterod (1579), Heussler (1615). Török szablya.
Végül a kollega megemlíti, hogy kimondottan tetszett az az apróság, hogy a grundvívás felhasználható az apa-fia kapcsolat elmélyítésben is. (Ezt saját tapasztalat alapján tudom.)
Szóval, egy igen-igen korrekt, értékes visszajelzés volt! |
|