bovista72 Creative Commons License 2017.05.16 0 0 132413

Szia Podaxis!

 

Még május 7.-én találtam Kabán szikes legelőn friss és deglett pöfiket. Voltak közöttük Disciseda-k is, most egy „ikerpár” síri nyugalmát megzavartam és a nagytesóból belet ontottam. A piszkos fehéres termőtestet még szikével is nehézkes volt átütni, meglepően kemény volt. Az ülepén már nem volt burokmaradvány. A szájnyílása nekem a szájnyílása kiemelkedő, egészen szimmetrikus. A kiontott béltartalom sötétbarna. A jószág átmérője nem sokkal több mint 1 cm. A spórák levegőn vizslatva ragyásak. A spórák némelyikén megfigyelhető a spóramérethez képest jelentéktelen méretű „csökszár” (aszem ez a pedicel). Méretüket még most sem tudom, hogyan mérjem. Azt hiszem mintázat nélkül kellene, nos ezért inkább nagyban csatoltam a levegőn és az olajban mért spóraképeket. (4,5-nél jellemzően nagyobbak, 6-nál kisebbek szerinetm). A spórák méreténél a kapillíciumok vastagsága kisebb. A kapillíciumok között kevés még a kvázi egyenesnek mondható is, leginkább hullámosak, sokuknál a hullámokra púpok szuperponálódnak.

Nekem ennyi volt kiolvasható, és ezekre alapozva nekem a Disciseda candida a legvalószínűbb megoldás. Nézegessem még tovább?

 

Előzmény: Podaxis (132396)