Pályaőr Creative Commons License 2017.04.25 0 1 59611

Igen, írtad egyszer, hogy eléggé összevissza van vágva. 

Ja. Ezt meg most kaptam:

 


Egyszer írt róla a megyei 24 Óra. Most ezt írták nekem (legfrissebb, még nem néztem utána):

Simonik Péter Igen. :) Márciusban jelent meg a "tatabányai zsidóság" történetét feldolgozó könyvem és ebben részletesen írok Lázár Benőről, aki nem volt Benjámin és nem volt gróf (pár hónapja Apsitos István is feltette ide ezt a képet, akkor is ezt írtam). Pápai születésű zsidó gazdálkodó volt, aki nemcsak a községi képviselőtestületnek, hanem vármegyei és országos mezőgazdasági szakmai szervezeteknek is tagja volt. Először valószínűleg bérelte a csákányosi területet, majd megvásárolta a tatai Esterházy famíliától. 1936-ban halt meg, felesége vitte tovább az ügyeket. Lányával együtt deportálták. A tehenészetük jelentős volt, főleg Vasból érkező napszámosok dolgoztak a földjeiken, amelyek nagyságukat tekintve a legnagyobbak voltak Felsőgallán. A vasút létezett. az állomásról szállították el a termények egy részét, a többit a helyi lakosság vásárolta meg. 

Simonik Péter Nem foglalkoztam a kisvasút történetével és nem is találkoztam ilyen tárgyú anyaggal. Vörös Tibor és szerintem Nagy Tamás tud ehhez a témához adalékokkal szolgálni. Tippelni nem szokás helytörténeti kérdésekben, de nekem az 1944-es dátum kicsit kései, van egy 1934-es kiadvány térképpel, amelyik ugyan Tatabányáról szól, de Felsőgalla is látszik rajta, ott már nem jelölik a kisvasutat. Régi sajtótermékekben a századforduló után viszont olvastam a kisvasutak kiépítésének terveiről talán éppen Körtvélyesről.



Előzmény: erdőszéli (59610)