[fidelio] mindegy Creative Commons License 2017.04.02 0 0 1857

Tegnap reggel arra ébredtem, hogy Brahms d-moll hegedűszonátáját játssza Baráti Kristóf és Würtz Klára a Bartók Rádióban. A teljes reggeli Hangfogó meghallgatható a linkről. A szonátát 07:48:05-től Csengery Kristóf magasztaló szavai vezetik be, majd jön a jól ismert mű csodálatos előadása a két kiváló művésztől!

http://hangtar.radio.hu/bartok#!#2017-04-01

.

.

Még egy fontos dolog: április 4-én este 21.47-től adja le a Bartók Rádió Dubrovay László II. hegedűversenyét, amelynek felejthetetlen szólóját Baráti Kristóf játssza (a MÁV Zenekarral és Kesselyák Gergellyel)!

 

xxxxx

 

A ha már lejjebb Winchester az USÁ-ban, csak egy ugrás (kb. 100 mérföld) a már pennsylvaniai Harrisburg, Kristóf tavaszi szezonjának következő állomása. Nem is egy napra, ahogy az alábbi felvezetőből kiderül, mivel az alábbi  koncertekre fókuszáló program közben lesz ott más is!

 

2017. április 5-én este az Ohev Sholom templomban a 3 Bach-szonáta szólóhegedűre.
 

2017. április 8-án és 9-én a Fórumban Hacsaturján hegedűversenye;

közreműködik a Harrisburg Symphony Orchestra (HSO) (karmesterük: Jan Wagner)

 

https://theburgnews.com/culture/harrisburg-symphony-orchestra-hso-kristof-barati-masterclass-messiah-college

 

Lori M. Myers tegnapelőtti szavai magyarul, némi kiegészítéssel:

 

Az ő zenei szigete: Baráti Kristóf hegedűművész ebben a hónapban Harrisburg partjaira érkezik.
A hírneves magyar hegedűs sokszor koncertezik szülővárosától, Budapesttől távol. Nem ismeretlen neki a repülőgép lekésése, ha éppen befejezett egy koncertet Lengyelországban és Belgiumban, és mivel szeret otthon lenni, a hegedűjét letéve egy kis lélegzethez jutva, de már készülhet is Harrisburgba, ahol ebben a hónapban egy sor zenei feladatot vállalt: mesterkurzust tart a harrisburgi Messiás Főiskola hallgatóinak, szólókoncertet ad az Ohev Sholom templomban, majd fellép a Harrisburgi Szimfonikusokkal.
Baráti programja tehát sűrű lesz, de ez nem zavarja. "Nagyon kicsi az esély, hogy játsszak és mesterkurzust is tartsak" - mondja. "Nagyszerű lesz megosztani tapasztalataimat és zenei elképzeléseimet."

Baráti zenei gondolatai igen hasznosak lesznek a tanulóknak és igényes szüleiknek. Baráti zenész családba született, gyerekkora nagy részét Venezuelában töltötte, ahol édesanyjától vette első hegedűleckéit, de egyáltalán nem kényszerítette játszani és még a hangszer megszerettetését sem erőltette.
"Amikor édesanyám kérte, hogy játsszak, azt valóban "játéknak" tartottam, emlékezett a művész. " A zene egy csodálatos világ volt, és szívesen vettem részt az ő munkájukban. A zene megkönnyítette a kényes tinédzser kort, a zene volt az én kis szigetem."

Peter Sirotin, a Piactéri Koncertek művészeti igazgatója, egyben a Harrisburgi Szimfonikusok koncertmestere és a Messiás Kollégium tanára szerint a nagyvárosokban gyakori az ilyen kettős program, tehát egy művész fellépése és mesterkurzusa. Látja ennek előnyeit mind a tanulók, mind a hallgatók részére, és - a világhírű zongorista, Ann Schein 2014. évi sikeres tanfolyama után - meg akart szervezni egy ilyen projektet mindhárom zenei szervezet számára.

"Az pedig különösen tetszett, hogy Ann mesterkurzusa is telt házat vonzott, és öröm volt nézni, hogy mennyire ösztönző és hatásos volt a négy fiatal zongorista felé, a pódiumon való jobb szereplés érdekében" - mondja Sirotin.

Ez volt tehát a sikeres előzmény, és ezt kívánja ő most is elérni.

Baráti már adott egy szólókoncertet Harrisburgban a Piactéri Koncertek keretében, 2015-ben, a Carnegie Hall-beli debütálása előtti napon, és Sirotin akkor határozta el, hogy megnyeri őt egy hasonló sorozatra, és elő is adta ötletét Jeff Woodruffnak, a Harrisburgi Szinfonikusok vezetőjének, Richard Robersonnak, a Messiás Főiskola Művészeti tagozata dékánjának, akiknek tetszett elképzelése.

Sirotin bevallotta, hogy teljesen véletlenül ismerte meg Baráti játékát, amikor egyik tanítványa egy igen komplex Bach-fúgán dolgozott, ő pedig a Youtube-on keresett jó és élő felvételeket erről az igényes előadásról.
"Megtaláltam Kristóf azon videóját, amit a húsz évvel korábbi tanulmányaim helyszínén, a Moszkvai (Csajkovszkij) Konzervatórium Nagytermében vettek fel, és annyira tetszett Kristóf Bach-értelmezése, hogy néhány további felvételét is meghallgattam. Az volt a véleményem, hogy az előadó csodálatos stílusismerete és muzikalitása mellett ő egy olyan kivételes virtuóz, aki a technikailag legnehezebb hegedűdarabokat varázslatosan, könnyedén és érzékletesen adja elő, ami nagyon ritka manapság.
Baráti már említett két évvel ezelőtti első itteni fellépésekor Sirotin találkozott vele, és erre meghívta Woodruff-ot is, akire szintén jó benyomást tett a művész.

Hozzátette, hogy "nagyon örül a projekt megvalósításának, mivel csodálatos dolog a közösségünknek, hogy egy ilyen nagyformátumú művészt ők is megismerhetnek, és nagy dolog a baráti együttműködés ezen formáján mindhárom szervezet részére dolgozni."
Sirotin tudja, hogy a diákok "friss benyomásokat és hasznos javaslatokat fognak kapni Barátitól, és reméli, hogy ő még ennél is többet fog nyújtani.
Elmondta még, hogy "diákjai saját szemszögükből való fejlődését és előadásaiknak egyedi megközelítését kívánja elérni, vagyis hogy örömük legyen a zene megértésében és magában a muzsikában."


Baráti Kristóf programja a következő lesz:
- április 5-én szólókoncert az Ohev Sholom templomban.
- április 6-ám mesterkurzust tart a Messiás Főiskolán,
- április 8-án és 9-ém pedig a Harrisburgi Szimfonikusokkal koncertezik (Hacsaturján hegedűversenyével). Utóbbiakon Csajkovszkij Romeó és Júlia nyitányfantáziáját és Sosztakovics 12. szimfóniáját játssza még a zenekar.

A hivatkozásokból továbbiakat is meg lehet tudni.

xxxxx

Az említett moszkvai felvétel a teljes Bach-sorozat egy estén való előadását tartalmazza és annak Kristóf barátai által való közzététele után már nagyon sokan nyitották ki vagy hallgatták végig az egyes tételeket. A 2009 őszi lemezfelvétel is sokakhoz eljuthatott, annak újranyomása is ismert 2013-ból.

Az említett fúgát közel 77.000 alkalommal, de a többiből is még tízet tízezres nagyságrendben. 

A közzétevő Violin Piano oldalán az összes elérhető az alábbi linkről, de van ot sok más Kristóffal, Kristófról... Azóta persze többször meghallgathattuk Kristóftól a hat szólóhegedűre írt Bach-csodát, így egyet kell értenem Sirotin úrral, és kívánok mindenkinek szép muzsikálást!

https://www.youtube.com/user/likemyviolin/videos