Jtoti Creative Commons License 2017.04.01 0 0 27950

http://www.glamouronline.hu/divathirek/sissi-megelevenedik-a-katti-zoob-divathaz-kifutojan-23107

 

Milyen ihletforrásai voltak még a kollekciónak?

 

Valójában 3 figura köré épül a koncepció: Ferenc József, Sissi és Andrássy Gyula gróf. Andrássy Gyula az az ikonikus magyar figura, aki zsinórkötéses díszmagyarban járt – öltözékének mai változatán én a zsinórkötésből mindössze a vízszintes csíkozottságot tartottam meg, ezt a formát viszem végig kabátokon, dzsekiken. Egy organza blúzban egy keresztcsíkos betét a zsinórhímzés emléke, a lényege ezúttal csak egy ritmus – a mai öltözködés ritmusa. Mindennek van ritmusa, ahogy a a könyvek állnak a polcon, vagy a ruhák lógnak a fogason. Nekem az 1800-as évek közepének magyar öltözékeiben ez a vízszintes zsinórozottság jelenti a jellegzetes ritmust és ez vonul végig a kollekción. Sissi számomra egy különlegesen szép nő, akiről sok mindent tudunk, ismerjük a rendkívül finom ruhatárát, én őt alapvetően egy biedermeier ikonnak látom és a biedermeierségnek is vannak mai üzenetei, például a hosszanti csíkozottság – ebben ez a ritmus a fontos. De legalább ilyen izgalmas téma Sissi leheletfinom csipkéit nagyléptékű kortárs csipkéből újragondolni. Az ő figurája számomra nemcsak a kor szépségideálja, de egyben a tragikus sorsú asszony, a gyászoló anya. A kollekcióhoz fűződő alapgondolatok mélyen kifejtve komplikáltaknak tűnhetnek, de valójában a nemzetközi divatvilágban is találhatunk párhuzamokat.  Ahogy számtalan tervezőt megihletett egy-egy történelmi alak, és ebből a koncepcióból született egy kortárs kollekció, azt gondolom, hogy a kiegyezés témáját feldolgozni is modern gesztus. Ferenc József vagy Sissi díszruhái, amelyek meghatározták koruknak az öltözködését, eleganciáját, most mai ruhákként születnek újjá, amivel nemcsak a saját korábbi projektejeinkre reflektálunk, hanem a nemzetközi trendre is. A mai divatban újraéledtek például a tiszti zubbonyok, nálunk felidéződik még a „postatiszt” is. Finoman nőies és uniformis hangulatú darabok egysége épít új harmóniát, kortárs vonalakat, amik számomra egyben mély tartalmat is hordoznak. A férfi öltözék elemei megjelennek a női ruhákon, ahogy a nemzetközi trendekben – most nálunk is új jelentést kapnak. A rendszalagok, amelyek Ferenc József öltözékeinek erős jellemzői - most nagyon aktuálisak, a mi kollekciónknak is díszítő elemei lettek. A laza, bő nadrág egy könnyű, bélyegnyomatos pulóverrel, vagy az újragondolt tiszti zakó rendszalagos nadrággal, ezek egyfajta humoros frissességet képviselő korszerű elemek. A nemzetközi divatban most dübörögnek ezek a jelek.