macokk Creative Commons License 2017.03.13 0 0 6628

Ha nem akarsz olyan nagyot és vastagot, mint Siógabié, akkor ez pl. az enyém mérete:

belméret: 70 széles, 90 mély, 40 magas a boltív. Elöl kéményes.

Én lapjával kötésben rakott samott boltívre (12cm vastag a fala) még tettem egy tégla boltívet is (+12 cm, boltív összesen 24cm vastag). Így az alapja 120*136. Lapjára rakott samott tégla a sütőtér alja.

Sokan persze a csengő régi téglára esküsznek, de nekem ez is bevált, nem kell soha tapasztani. A boltívre én 10cm kőzetgyapotot tettem, amit én pl. fémlemezzel borítottam.

Ha újra csinálnám, lehet, hogy a samottra  már nem tennék még plusz 12cm-t.  Nekem 13cm átmérőjű 1m magas kéményem van, (ez kicsit alulméretezett, tervezem kicsit hosszabbítani) és nálam nincs 'tevő', az elöl elhelyezett kémény az egyetlen sütőtérből nyílik. Ez is működik. 

Fémet nemigen kéne tenni bele, a hőtágulása miatt, ha a kémény mégis pl. fém cső, akkor legalább 1,5 cm vastagon kőzetgyapottal körbe kell venni, engedni hőtágulni, ne nyomja szét a kemencét.

Az enyém 15-20kg fával lassan 3,5 óra alatt fűthető fel, másnap még 100 fokos.   

Előzmény: CyberLacee (6616)