mindenev Creative Commons License 2017.02.24 0 0 122433

Több hozzászólásomat azzal kezdtem, hogy a "mi időnkben..."(- 1973-75 között). Vegyétek úgy, hogy most is itt van... A Mohács alatti határszakasz a Dunától az Eszék felé menő útig (Udvar volt a FEP) két örs őrizte a határt, kb 2-2 rajnyi sorállománnyal és a hozzájuk tartozó két hivatásossal (nálunk volt még egy hiradóraj is, ők csak razziariadó esetén voltak őrzésre mozgósítva). Ezen felül volt Mohácson egy nagyobb létszámú tartalékörs, ők adták a "mélységi" határőrizetet, a felderítést, stb. Csak ötletszerűen (elnézést, ha valamelyiket kihagynám): Illocska, Ivándárda,Drávaszabolcs, Beremend, Kásád, Magyarbóly, Alszónentmárton, Majs, Matty, stb. Ezeken túl volt még tartalékörs Siklóson, a kiképzőközponton kívül. Akkortájt épültek ki az örsökön a kazános központi fűtések, a teljesen felszerelt konyhákon a napi háromszori étkezés mellett a járőrpótlék, az állandóforró  tea- és (híg) kávé, a teljesen felszerelt fürdőhelyiség több zuhanyozóval, vízöblítéses WC, stb, stb (igaz, volt hátul, a disznóól és istálló mögött latrina is...). Ezek helyett - már ahol egyáltalán az épület még megvan, vagy a természet próbálja meg visszavenni azt, amit lehet, vagy  privatizálták nyugdíjasszállásnak - mint amiről már korábban is írtam. Való igaz, hogy a sorállomány nem ment haza minden hétvégén, csak az évente járó szabadságok, illetve a kimaradások-eltávozások rendszerén belül próbáltunk meg élni a lehetőségekkel. De a hivatásos állomány sem hagyta ott túl gyakran az örsöket,, csak az ő szabadságuk alatt kaptunk "pótlást".

 

Mindezek mellett ma mi van? Mint írtam, újév első napjaiban Sikós és Harkány között kb.félúton kb 10 fős - hadd'ne mondjam ki, milyennek kinéző - alak ácsorgott az út szélén - ez már nem a szerb, hanem a horvát határ, tehát nincs kerítés - és nyilván valami fuvarozóra vártak, mert álltak egy helyben - és rendőrt, akinek esetleg szólhattunk volna, egyet sem láttunk. Ez a mélységi határőrizet....

Előzmény: Törölt nick (122424)