mili70 Creative Commons License 2016.09.11 0 4 127895

Tisztel Urak!

Egy friss élményemet szeretném veletek megosztani. Elöljáróban meg kell jegyeznem, hogy nem kedvelem azokat a megmérettetéseket, ahol nem objektív vélemény/ek döntenek. Most azonban a feleségem noszogatására úgy döntöttem, hogy kivételt teszek. Ezért beneveztem 4 párlatom egy pálinkaversenyre a Vajdaságba. Kb. 100 üveg pálinkával neveztek az emberek. Természetesen nagy részük vajdasági, de volt jó pár magyar versenyző is ( még Sopronból is, pedig az nem itt van )  Tegnap volt a bírálat és az eredményhirdetés is. A bírálók között volt egyetemi professzor, hivatásos pálinkafőző, sőt olyan is, aki oktatja a pálinkakészítés tudományát. Az oklevelek átadása után volt szerencsém az Urakkal beszélgetni, és tanácsokat kérni. Igazából sok újdonságot nem tudtam meg, mint amit snapszi itt tanított nekünk, illetve ami a reggelinkben olvasható. A  legérdekesebb  számomra az volt, amikor megkérdeztem, hogy járnak-e Magyarországra is bírálni? Hárman válaszolták azt, hogy igen. És itt jött a meglepetés. Egyöntetűen azt nyilatkozták azt, hogy az itthoniak 2011 óta kicsit átestek a ló másik oldalára. Már boldog-boldogtalan főz, mindenféle izével, mindenféle technikával. Pontosan úgy fogalmaztak, hogy náluk általában pálinkákat bírálnak, Magyarországon meg nagyon sok párlatot. És itt elég jól lehúzták pl. az egylépcsősöket.  Engem is kikérdeztek, hogy milyen főzőm van, hogy cefrézek, hogy veszem el az ep-t, up-t? És a bírálati lap megjegyzés rovatába pillantva adtak is néhány tanácsot.  Elmondásuk szerint a magyar versenyeken rendszeresen/általában kevesebb pontot adnak mind a magyar ítészek, akik ezt nehezen is viselik.  De térjünk egy kicsit vissza a bírálata és az eredményhirdetésre. A pálinkabírálati lapon a max, adható összpontszám  20 volt, és ha jól emlékszem 5 féle szempontot osztályoztak. Az eredményhirdetés a " részt vett" oklevelek átadásával kezdődött, majd a bronz, ezüst, és végül az arany minősítés átadására került sor. És itt ért még egy meglepetés. A főszervező, aki civilben katolikus pap, és mesterszakács - szerepelt már párszor a magyar tv-ben is, főleg főzős műsorokban - meg pedagógus, meg zenész, meg stb.... Úgy kezdte az arany oklevelek átadását, hogy Ő eddig nem sokra becsülte a Magyarországon,  magyarok által készített pálinkákat, de most megváltozott a véleménye, mert egy magyar versenyző - egyedüliként az indulók közül - három aranyat is nyert, majd bemondta a nevem. Az eredményhirdetés után kaptam még tőle egy dedikált könyvet is, és meghívott a családommal egy vacsorára. És azt is elmondta, hogy az abszolút győztestől fél ponttal maradtam le.

Még mindig vannak fenntartásaim az ilyen versenyekkel kapcsolatban, de ha tényleg megérdemelten kaptam az okleveleket, akkor azt elsősorban ennek az oldalnak és Nektek köszönhetem.