Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 -4 1 1403

Romhányban jártam pár napja, és tudtam hogy fel szeretném majd keresni a Rákóczi-féle Törökmogyoró-fát.

Szokásomhoz híven belenéztem a Másfélmillió lépés Magyarországon című kultikus filmsorozat idevágó részébe, és meglepődve vettem észre egy számomra teljesen új információt egy a filmben is bemutatott ismeretterjesztő táblán:

A Törökmogyoró-fa egy kis templom, ha úgy tetszik kápolna romjai mellett nőtt fel!

(vagy ültették oda, ezt ma már jótékony homály fedi.)

 

 az információ forrás a filmből kivágva

Soha nem tűnt ez még fel nekem, de most, az új ismeret birtokában, sokkal nyitottabb szemmel járva körbe a fát és környékét tényleg van itt valami!

Habarcsos kövek a földön/földben itt-ott, a picinyke dombon, amely valószínűleg a kápolna romjait rejti jól kivehetőek helyiségek körvonalai, és ha jól gondolom a kis templomot övező körítőfal vonala is.

Egy helyen pedig még maguk a romok is kibújnak a föld alól!

Ha itt elkezdenének ásni akkor valószínűleg egy kora-középkori, esetleg akár Árpád-kori kis templom falait találnák meg, amely már az 1700-as évek elején is romokban volt.

 

a törökmogyorófa, mellette a kis dombocska rejti a romokat

helyiségek körvonalai és egy helyen előbukkannak a falmaradványok is

 fal vehette körbe?

 

Nem lenne nagy baj ha egy nálam sokkal avatottabb szakember is felkeresné a helyet és véleményt alkotna, Jesper esetleg? :-)

Szerintem annyi minimum kiásható lenne itt is mint Alpár egykori Árpád-kori kis templománál:

 ezer évig szinte bukdácsoltak Alpár templomának romjaiban is, mire tavalyelőtt kiásták szinte méter magasan álló, vakolt alapfalait