"Nem árt ha tudod (Nikonosoknak)
Ma egy 18-200 VR Nikon objektívet javítottam egy rá jellemző típus hibájával amit ezúton is szeretnék mindenkivel megosztani, mert ha szemfülesek vagytok a hiba a korai szakaszában kiküszöbölhető illetve olcsóbban javítható mint amikor már megtörtént a baj.
Az objektív egyik fő vénája a képstabilizátorba torkollik ami az objektív tubus rendszerén teljes hosszban végig kígyózik. Ezt Nikonék egy két oldalú elég jó minőségű padlószőnyeg ragasztóhoz hasonló anyaggal rögzítették. Sajnos azonban ez nem egy jó megoldás. Korábbi tapasztalataim alapján olyan szalagkábeleket melyek folyamatos feszültség alatt vannak nem szabad ilyen ragasztóval telepíteni. Minimális de folyamatos feszültség alakul ki a kábelben ami a ragasztott kötést folyamatosan húzza. Ez egy idő után elkezd felpúposodni különösen akkor ha melegebb környezetben használjátok az objektívet.
A 18-200 VR belsejében is ez történik. A gond az, hogy ez a kábel közvetlen az AF mechanikai része mellett van és amikor egy része szabaddá válik gyönyörűen elkapja és szétszaggatja azt ahogy a fotón is láthatjátok. Maga az AF motor úgy van megcsinálva, hogy akadás esetén egy biztonsági kuplung csúszik ezért akkora erőt nem tud kifejteni, hogy el is szakítsa a kábelt, viszont ilyenkor jön a baj!
Az átlag USER átkapcsol manuálra és minden erejével nekifekszik a fókuszgyűrűnek szétszakítva az objektív központi idegrendszerét ami eztán már csak az objektív teljes szétszerelésével és hosszadalmas alkatrész rendeléssel orvosolható.
Amit tanácsolni tudok és szoktam is.
Ha akad az obi AZONNAL szerviz! Számtalan objektívet lehet megmenteni ilyen módon. Nem csak a 18-200 esetében de ez most egy tipikus példa és sajnos várhatóan mindegyik példány ezt fogja produkálni a hibás konstrukció miatt. De más alkatrészek is okozhatnak ilyen problémát aminek a pótlása még nehezebb mert pl letapogató kommutátorokat nem lehet sehol sem beszerezni és ezek az érzékeny alkatrészek ugyanolyan fontosak az objektív működéséhez.
Köszi ha elolvastad."
Pár