WooDoo Creative Commons License 2015.12.20 0 0 38286

Én már találkoztam olyan rendőrrel, aki gyakorlatilag zsarolással akarta kikényszeríteni, hogy fogadjam el a helyszíni bírságot. Ezzel csak annyi a gond, hogy ha aláírjuk a helyszíni bírságos papírt, akkor egyidejűleg lemondunk minden jogorvoslati lehetőségről. 

Az én esetemben egy olyan dolog miatt problémázott a rendőr, ami nem volt jogszabály ellenes, de mégis meg akart büntetni érte 5e Ft-ra. Gondolom kellett neki a statisztikához, hogy teljesítve legyen a napi büntetés kvóta. Amikor mondtam, hogy inkább jelentsen fel, majd megbeszélem a főnökével a szitut, akkor azzal kezdett zsarolni, hogy akkor még hozzáírja azt is, hogy nem indexeltem, vagy nem álltam meg a stoptáblánál. Ismerve a bírósági gyakorlatot, ez azért elég veszélyes, mert mindig a rendőr állítását fogadják el, pláne ha ők vannak többen.

 

Amikor egyszer régen panaszt tettem egy szakszerűtlen rendőri intézkedés ellen, szembesítettek a rendőrökkel, és persze hogy alul maradtam. Az egyik rendőr ki sem szállta a kocsiból, de mégis úgy tett vallomást, mintha ott állt volna mellettem. Sajnos akkor még nem volt annyi eszem, hogy bekapcsoljam a telefonomon a hangrögzítőt...

 

A járőrkocsikban nem hinném hogy automatikusan elindul a hang és képrögzítés (már ha van egyáltalán minden járőrkocsiban), mert amikor pár éve megállított egy rendőr, akkor rögtön az elején megkérdezte, hogy hozzá járulok-e az intézkedés rögzítéséhez, mert ha nem , akkor ki kapcsolja a mikrofont. Hacsak azóta nem változott úgy a törvény, hogy az állampolgárnak már nincs joga megtagadni a hang és videó felvétel készítését. 

 

Amikor még anno a rendszám nélküli korszakban hadakoztunk a rendőrökkel, az ide írt hozzászólásaimat kigyűjtötte a megyei főkapitányság egyik osztályvezetője. Egy ismerősöm mutatta meg az A4-es papírokra kinyomtatott hozzászólásokat, amit a volt kollégája fiókjában talált. Nem tudom mi lehetett vele a szándékuk, de az biztos, hogy akkoriban egyenesen vadásztak ránk a rendőrök. Ha a szembe jövő sávban elment mellettünk egy rendőrautó, többnyire azonnal kapcsolta is fel a megkülönböztető jelzést, és már fordult vissza...

 

Mostanában engem elég ritkán szoktak megállítani a rendőrök, de ha mégis belefutok egy ellenőrzésbe, túlnyomó részt szakszerű és korrekt szokott lenni az intézkedés. Sőt, még kifejezetten pozitív élményem is volt a nyáron, amikor összecseréltem a Toyota Corolla és a Piaggio robogó forgalmiját, de a rendőr simán tovább engedett, pedig egy szót sem szólhattam volna, ha feljelent...

Előzmény: Bakancs4 (38281)