tamasimiklos Creative Commons License 2015.12.08 0 0 61600

Kedves Barátaink!

 

Ismét bővült a Fortepan, újabb 2400 kép segít eligazodni a sűrű huszadik században. Vagy épp még kesze-kuszább lesz tőle minden? Nézzenek bele, és döntsék el Önök

http://www.fortepan.hu/?view=new

Megszokhatták már, hogy évente négyszer az olvasóktól kapott fotókból készült válogatással jelentkezünk. Ez is egy ilyen kör, több mint negyven (!) adományozó fényképeivel találkozhatnak. Századfordulós, sőt millennium előtti veszprémi sztereo fotóktól, a galíciai front lövészárkain, és a háborúba rohanó Németországon át a világvárosi Budapestig van itt minden, mint egy panoptikumban. Vagy inkább egy patikában: gyógyszer a tisztánlátáshoz és az álmodozáshoz egyaránt. Szokatlan külföldi utazásokat is tehetnek velünk, Inkey Tiborral (és Krencsey Marianne-al) egy kairói filmforgatáson, Lőw Mártonnal a hetvenes évek eleji Indiában járhatnak. Ráadásként pedig egy lomtalanításon talált, Görögországban dolgozó vendégmunkás kockáit is megnézhetik - köszönjük Holenár Csaba trolibuszsofőrnek ezt az izgalmas találatot!

Úgy tűnik, hogy idén utoljára jelentkezünk új képekkel, tekintsék tehát karácsonyi ajándéknak ezt a sorozatot. Átléptük a hatvanezres határt, idén több mint tízezer fotót tettünk szabadon felhasználhatóvá. Tervünk azonban számtalan. Szeretnénk mihamarább elindítani a Fortepan mobiltelefonos változatát, hogy a villamosra várva is böngészhessék a képeket. Nem titok, hogy szeptember óta aktívan próbálunk pályázni is, jó lenne biztos lábakra állítani a Fortepant. A következő egy évben fő támogatónk a Kortörténeti Alapítvány, és sikeresen pályáztunk az első világháborús Centenáriumi Emlékbizottságnál is egymillió forintra. Rossz hír, hogy az NKA pályázatán nem nyertünk. Biztos voltak jobb pályázatok.

Két nagyobb lélegzetű együttműködést is elindítunk januárban. A Fővárosi Levéltárral közösen a Budapesti Rendőrfőkapitányság helyszínelő csoportjának fotóit szeretnénk feldolgozni, a Jezsuita Levéltár gyűjteményéből pedig a rendre, a szerzetesekre és a missziókra vonatkozó többezer fotóból válogathatunk. Tudták például, hogy magyar jezsuita atyák iskolákat működtettek a huszas évek Kínájában? Nemsokára ez is látható lesz a Fortepanon.

Folytatjuk az Index-el közös sorozatunkat, ahol hetente jelentkezünk egy-egy cikkel a Nagykép rovatban. Ha van kedvük kövessenek minket. Jó lenne több, a fotókhoz kapcsolódó történetet megőrizni és megosztani, de sajnos a lehetőségeink végesek. A Fortepan egy főállású szerkesztővel működik (velem - t.m.) és bizony az időnk jórészét az új képek szkennelése, válogatása és az on-line tartalom szerkesztése tölti ki. Több, mint negyvenezer fotóhoz tartozik leírás a honlapon (hála a Fórum megfejtőinek!) és ezt mind egy kis négyfős önkéntes szerkesztő-csapatnak köszönhetjük. Ezer órákban sem kifejezhető az áldozatos és hihetetlenül precíz munkájuk.

Végül két kérést szeretnénk ideírni. Az első - és pillanatnyilag legfontosabb - hogy megjelentettünk egy falinaptárat, ami elérhető minden Líra üzletben. Szerettünk volna úgy támogatást gyűjteni a Fortepannak, hogy valamit adunk is cserébe, igy született meg a naptár. 3900 forintba kerül, amiből közel kétezer forint a konkrétan hozzánk érkező támogatás. A naptár 12 fotóját Berkó Pál és Lissák Tivadar hatalmas - és szabadon felhasználható - hagyatékából kölcsöztük és Sándor Dávid tervezte. Kérjük, gondoljanak ránk karácsonyi ajándék keresgélés közben!

A másik kérésünk ennél is gyakorlatiasabb. Irodát keresünk a Fortepannak. Szeretnénk egy belvárosi, utcai üzlethelyiséget kibérelni, ahol nem csak dolgozni tudunk, de beszélgetni is az adományozókkal, barátainkkal, vagyis Önökkel. Minden ötletet szívesen veszünk!

 

És ne felejtsék, továbbra is örömmel megnézünk mindenféle családi, hivatásos, vagy intézményi fotóhagyatékot és szívesen digitalizálunk fotókat bármilyen formátumról - hisz ezért csináljuk az egészet.

 

Barátsággal: szkennelők, szerzők és szerkesztők