klemx Creative Commons License 2015.12.05 0 0 6885

 


14. nap november 21. Szombat Coimbra II. Rész, az Egyetem

 

 
Hideg szél fúj, nem elég a néha szemerkélő eső, meg a meredek kaptató fel a hegyre, az egyetem még zárva. Csak 2 órakor nyit, nem érdemes előbb odamenni, úgyis csak csoportosan lehet bemenni. Legalább most nem esik.


Kintről meg egy kis Sztálinváros, megfelelő épületekkel és szocreál szobrokkal. Háááát, nem egészen erre gondoltam.


Portugália első egyeteme az óvárosban, a domb tetején áll. Európában az egxyik legrégebbi,  1290-ben alapították, de még nem itt volt, ide azután került jóval, hogy "kárpótlásként", ha már megfosztották Coimbrát a főváros rangtól, megkapta a lisszaboni egyetemet is. A mostani épületek az udvaron magányosan álldogáló III. János királyi palotájának épültek a 16. században, természetesen manuel stílusban. Az egyetem 1537-ben költözött át. Meg lehet nézni elvileg a dísztermet, a harangtornyot (Kecske-torony) a Szt. Mihály kápolnát és a könyvtárat. (Majd kiderül, hogy nem, csak a felét, azt se nagyon.)

Ebbe kell bemenni.


Csak a jegyeket osztják valahol máshol. Találtam egy feliratot, mely szerint majd kettőkor. Addig várhatok, de bemenekülök a napsütötte udvarba, lelök a lépcsőre és írnék, ha lenne mit.
Van itt egy homlokzat,


Meg egy szép, kövér bácsi, akiről III. João (1502-1557)


Aztán itt van az egyébként kecskének becézett harangtorony is, ami állítólag a legfényképezettebb a városban, mert az új diákokat e szent helyen trenírozzák az öregek.



Jegyem már van, a csoport 2:20-kor indul a Biblioteka Joaninából,  ami a Minerva színház mellett van. 15€ a belépő! Ráadásul a Harangtorony zárva a közepe, a S. Miguel templom meg rekonstrukciós munkák miatt zárva, így maradt összesen kettő, ráadásul előkerül legalább száz gyerek, állati hangosak. 

Ez lenne a kápolna, de nem lehet közelebb menni:

A könyvtárban tilos fényképezni, hogy miért, az nem derül ki. Három magas egybenyíló terem, hatezer könyv van benne.


Olyan messze van a szövegelő, hogy azt se tudom, hogy milyen nyelven beszél.
Mindenesetre nagyon nagy, maga és középen végigfut egy karzat, amiről el lehet érni a magasabb szintű, nehezebb könyveket is. A legutolsóban van asztal és zongora is. Mindenki fényképez, én is.


Ennyi pénzért!

 


Mégis jó ez a sok gyerek, ennyit nem tudnak ellenőrizni.

 


Ja, nem is mondtam, hogy ez is természetesen világörökség.

 

Lent már lehet fényképezni, de nincs nagyon mit.

 

 

Szép, régi könyvek.

 

 


Még lejjebb van a börtön, két akkorka cella, hogy nem lehet megfordulni se benne.

 

 

 

Ide csukták a pedofil tantóbácsikat? Vagy akiknek nem egyezett a véleménye az Akadémiával.

Aztán betellett a memóriakártyám. Még soha nem fordult elő, hogy 16 Gb.

 


Ez a díszterem. Olyan sötét, hogy nem sokat látni benne. De legalább kitették asz alaprajzát.

itt lehetett kardot csörtetni:

 

 

Egy részlet a díszteremből, ahol a doktorrá avatási szertartások is folytak, sajnos a sötétség, meg a tiltás, vakuzni nem merek.

A fal felső része és a mennyezet egy darabja:

A belső udvar:

 

Kilátás az ablakból a Régi Katedrálisra: