Törölt nick Creative Commons License 2015.09.16 0 0 39466

A brahmák nagy nyugodt kakasok, elég jó természetűek szerintem.

(Persze meg kell jegyeznem, a brahma is inkább dísztyúk, nem annyira gazdasági fajta. Én ezért is hagytam abba a tartását. 

Még sokszor két éves korban is nő, -néha még három éves korban is. Tehát nem igazán gyorsan növő hús hibrid fajta.

A kakas nagy, de ha levágod nem olyan sok hús van valahogy rajta, mint az ember gondolná.

A tojói kevés tojást tojnak évente, a wikipédia 140 db/évet ír, és tapasztalatom szerint ez így is lehet valahogy.

Tyúkjai állítólag hajlamosak a kotlásra, na nálam rengeteg tyúk kotlott idén is, de a brahma tyúkom még sosem (kb. 3 éve van nálam), de ez

egyedenként is változó lehet, nagy szórással fajtánként.

Csak viszonyításként: a wyandotte tyúkra 180 db tojás/évet írnak,

az ausztralorp tyúkokra 220 db tojás/évet.  A tojóhibridekre meg még többet , akér 280 db/év tojást.

Persze ez nem teljesen így van, ez sokszor csak üzemi körülmények között van darabra így (táp, fűtés télen, mesterséges világítás, korlátozott mozgás).

De arányosan kifejezi szerintem, hogy háztáji körülmények között kicsit arányosan kevesebbel, de mennyi tojásra számíthatsz évente egy tyúk fajtától.

Szóval keveset tojnak.

De a Brahma kakas tojóhibrid tyúkokkal kevert utódainak fele, vagy egy harmada nagyon jó tojátgyártó lett nálam.

És a testalkatuk is jó erős, húsos. Ők a mai napig megvannak nekem, pedig már rég nincs brahma kakasom.)

No, szóval.  A felnőtt, ivarérett több éves Brahma kakas más kakasokkal szemben hasonlóan viselkedik idővel, mint bármelyik másik kakas.

Ha együtt nőnek fel és nem zárod (pár napra is akár) külön őket, akkor jól elvannak egy területen.

De ha csak rövid időre külön zárod az egyiket, a visszarakáskor harc lesz, és utána mindig néha ütik egy kicsit egymást.

Más a helyzet, ha van egy nagyobb, domináns kakas. (Velük egy területen.)

Ilyenkor az alárendelt kakasok többnyire békében vannak egymással, harci kedvüket elveszi a domináns kakas elől való állandó menekülés.

Az a kakas, amelyik már keményen harcolt más kakassal, mindig megtámadja vagy legalábbis megkergeti az új kakasokat,

még saját utódait is egy idő után (5-6 hónapos kora után).

Nem tűr meg maga mellett másikat. Persze ha nagy a terület (mint nálam) , nem olyan nagy gond, mert van hova elszaladnia, bújnia az alárendelt kakasnak,

és szinte soha nem esik (komolyabb) bántódása. Szűkebb tyúkudvarban, ahol nehezen tud kitérni az agresszor kakas támadása elől,

sajnos komoly fizikai sérüléseket szenvedhet el az alárendelt állat.

Nálam is voltak már kék-zöld kakaslebenyek, véres tollak.

Hát, összességében a Brahma nyugodtabb vérmérsékletű, és talán később érő, de alapvetően más kakasokkal való viselkedésében

nem sokban különbözik más kakasoktól. Az emberrel szemben talán szelídebb, de itt is nagy szórás lehet egyedenként.

 

Egyébként nagyon szép egy óriás lábtollas-gatyás Brahma kakas, és rendkívül szép a tyúkja is.

Nagyon szép színváltozatai vannak, és betegségekkel szemben nagyon ellenálló, egészséges, és szelíd fajta.

Sokan tartják, mert dísze lehet a tyúkudvarnak.

Előzmény: Omosimama (39465)