[fidelio] cleofide Creative Commons License 2010.12.02 0 0 354
kedves Tomás,Kizárólag miattad, egy kicsit beleástam magamat Bruckner bácsi művészetébe a YouTube-on. Jó persze volt benne része Steffnek és pszínek is. Teljesen igazad van. Mintha Fux tanítvány lett volna, aki semmit nem fogott fel a romantika érzelgősségéből. Nagyon érdekesek ezek a nyers, rezes templomi hangzások. Fux gondolatvilágának új harmóniákkal, dinamikával, hangszereléssel kibővített folytatása. Nagyszerűen steril.Bár meg kell, hogy mondjam, hogy számomra a barokk igazi méltó örököse (Britten variációk egy Purcell témára mellett) Respighi. Még általánosban hallottam a Régi olasz táncokat, ezt a felturbózott, átszellemült és teljesen átlényegült barokkot. Most az első suitet megpróbáltam meghallgati a YouTube-on, de már az első tételnél teljesen libabőrös és hideglelős lettem, és abba kellett hagynom, mert tudtam akkor éjfélig fogok az összes suite-re vadászgatni a Tube-on. Respighi eme műve csodás ékkő a régizene koronáján. Lehetne olyan topicot is indítani, hogy régizenei ihletésű művek későbbi korokból. Érdekes Brahms formailag sokkal inkább követte a barokkot némely művében, de a szellemiségéből nem értett meg semmit.