mirla Creative Commons License 2015.07.28 0 0 12540

Tisztelt Doktor Úr!

Amennyiben jelen van még a fórumon, kérem, szíveskedjék megválaszolni az alábbiakat:

Gyökérkezelt felső rágófogtömésre került sor. A fogorvos javasolta, hogy - mivel letört a fogból és a tömésből is egy kicsi darab - ne csak "tapasszuk", hanem cseréljük ki az egész tömést, mert akkor tartósabb lesz. Mivel logikusnak hangzott, beleegyeztem. Kiderült, hogy az orvos a fogállomány nagy részét lecsiszolta, és a tömést a fog köré építette, mondván, így jobban védve van a további törésektől a már nem élő fog. Erről nekem előre nem szólt.... (Korona kellene rá igazán, de Hollandiában, ahol élek, csak fogíny alá csúsztatott koronákat készítenek, a vállasat nem ismerik, ezért nem vállalom egyelőre be. Az eddig ilyen módon koronával ellátott fogaim mindegyikénél csúnyán lehúzódott az íny.)

1. kérdésem: Ez bevett technika, hogy a fogból csak egy csonkot hagynak, és a tömést körülötte kompozitból felépítik?

Gondom van sajnos, a rágófelület új kialakításával. Néhány mikroszkópikus ponton érintkezik csak az ellenkező oldali rágófoggal ez az újonnan készült rágófog, az orvos  természetes "gödröket" alakított ki a belsejében. Azonnal mondtam, hogy ez nem jó, mert nem fekszenek össze, őrlésről így szó nincs, csak a széleken némi metszésről. Olyan érzés, mintha "üres" lenne a fogam belül, és az is elvileg, mert homorú a kiképzése, és az alsónak is...

Ha hanyattfekszem és hátradöntöm a fejem -ÍGY KÉSZÜLT A TÖMÉS! - akkor  valamivel jobban zár, az alsó állkapcsom ugyanis akkor  kissé hátraesik. De nekem állva-ülve másképp záródik az alsó fogsorom, a többi fogam miatt, mint az előzőekben vázolt pozícióban. Enni pedig hanyattfekve elég nehéz....

2. kérdésem: Ez szokásos, hogy a végleges rágófelület-kialakítást, ellenőrzést kizárólag hátrahajtott fejjel végzik a páciensnél?

Szerintem nemcsak nekem van ezzel problémám. Vagy inkább VELEM van a probléma????

3. Tudna nekem küldeni egy olyan angol nyelvű linket, ahol a vállas korona készítését, lényegét magyarázzák?

Ilyenről itt még nem is hallottak.... (vagy nem akarnak, mert az bonyolultabb...)

Nagyon köszönöm válaszait, remélem, érthetően fogalmaztam.

Üdvözlettel   Mirla