GPS Creative Commons License 2015.04.29 0 0 91189

 

Először is, Füsty kolléga gépezete egy korrektül elkészített gépezetnek néz ki - apró megjegyzésekkel a részemről

(ha már közprédának lett kitéve, miért ne :-))))

 

És itt utalnék az egyik mondatodra - amit az én tapasztalatom másképp igazolt. Jelesen erre gondolok:

 

"szélső helyzetektől eltekintve, a vákuum képző oldalon tökmindegy, hogy 60-as, 100-as, vagy bármi egyéb."

 

Szerintem ez nem így van és fel is vázolom, hogy miért is:

 

A szívó-oldali (!) lég-ellenállás hatványozottan hat a szívóhatásra, mert nem csak síma ellenállásként működik, hanem egyben levegő-ritkulást is okoz, ami rettenetesen lerontja a centrifugál-ventilátor hatékonyságát.

 

Más szavakkal:

1) Ha egy (mondjuk 25-30 mm-es) rekeszt először egy porszívó kimenő-ágára teszünk, akkor az egy bizonyos hozam-csökkenést eredményez. Ez természetes.

 

2) Ha viszont ugyanazt (!) a rekeszt a szívó-oldalra tesszük - akkor az előző csökkenéshez képest n-szer nagyobb csökkenést fogunk tapasztalni. 

Mert nem csak a légellenállás játszik be, hanem a ventilátor hatékonyságának a brutális csökkenése is.

 

Konklúzió: szerintem a kolléga gépével most az a baj, hogy a 63 mm-es szívó-oldali keresztmetszet a karcsú - ha azt megduplázná legalább egy másik ugyanolyan csővel -  brutális hozamnövekedést tapasztalna.  

 

Szerintem!

.

Előzmény: LyPapa (91179)