gombászok Creative Commons License 2015.04.17 0 0 24750

Mi évtizedek óta így ültetjük a krumplit(és ezzel is szedjük ki). Nem szeretem a fanyelű szerszámokat.

 

Gép: Honda 600F, saját töltögetőjével, Terra ekeállító szerkezetre kötve..

Ültetés: sorhúzásnál gumikerék, a nyomtáv 70 cm, töltögető teljesen összehúzva. A kerekeket az előző bakhát mellet vezetem. Így a sortáv 80 cm lesz.

Takarás: nyomtáv kisebbre véve, 50 cm-re. Töltögető szárnyai szétnyitva, és úgy vezetem a traktort két krumplisor között, egyensúlyozva a nyitott bakháton, hogy a töltögető pont középen jár, a kerekek a krumpli mellet járnak, nem tapossák.

Tenyészidőben, míg a sorok össze nem borulnak, kapálás után 1-2 alkalommal még rátöltök.

Felszedés: szétnyitott töltögetővel kettédobva a bakhátat, úgy, hogy a töltögető orra a sor alá vágjon. Csak lazán kapirgáljuk be kézzel a kidobott földet, közben kiszedjük belőle a gumókat.

 

Idén változtattam: a tavalyi sok eső miatt ellepte a gyom, és szedés előtt le kellett kaszálni. Megpróbálom kihasználni a krumpli gyomelnyomó képességét.

Vetés sorkihúzás géppel, takarás kapával, talajsíkba, nincs bakhát. Így tudom többször kultivátorozni, sorokat is kapálni. A növekedés ütemében többször rátöltök, apró gyomokat kiborogatja és betakarja a föld.

Előzmény: Dutrás-pisti (24745)