Kempingez Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2035

 "és ugye amíg nem kell hajtani a kézi pergetőt, mást is lehet csinálni abban a pár percben..."

 

Lehet fedelezni közben. A gyakorlat majd megmutatja, hogy hogyan lehet szinkronba hozni a műveleteket. De tapasztalatunk szerint, amint említettem a pergető kapacitása fog kicsi lenni. A lefedelezett keretek fognak várakozni. Én ezért vettem még egy peregtőt. Egy nagyobb 6 keretes önfordítós ideálisabb lett volna, de drága és a mérete miatt még a tárolása is problémás.( Épület átalakítás, ajtócsere.)

Egyébként, fekvőkaptár esetén a mézelvétel, lesz a következő kritikus és "megoldhatatlan" probléma.

Mert ezt, csak hozzáértő személy végezheti. A többi segítők, és nagyobb teljesítményű pergető beállításával megoldható. De a kaptárba idegen, és nem hozzáértő ne nyúlkáljon. 

A technológiaváltás sokba kerül, főleg a fekvőről, rakodóra. Ezért gondoltam a melegépítményű hátsómézkamrás kaptár, és mézeltetés módra. A méhek hátulra szivesebben hordanak mint oldalra. Így kimaradna a  léptűzdelést. A Péntek Lajos- féle rendszerben leszöktetésre is van mód elméletileg. 

Előzmény: kacagógerle (2033)