kürtök Creative Commons License 2014.12.21 0 0 46103

Hogy még mindig használnak-e nem tudom, mert már az én időmben is megpróbálták leépíteni. A híradós képzés morze nélkül nem lenne négy hónap – kvázi nem is kerülne ennyibe. Mégis visszaléptek. Láttam a PR4G-t Guyane-ban. Hallani már nem hallottam annyira(. A rövidhullámú rádiózás előnyei vitathatatlanok, de nem a hatótávolság a hordozható verzióknál (4 watt teljesítmény), a legjobb körülmények között is cirka tíz kilométer. Nem zavarja a napnyugta és a napkelte, mert nem használ ionoszférát. De Afrikában sem voltunk hasra esve tőle. A középhullám annyi cuccal is, amit még zsákban vinni lehet, akár 200 kilométerre is működik, de minden szart összeszed az odaúton, ezért a beszéd csak egymáshoz közel telepített állomások között működik. Marad tehát a morze. Azt is sokan nem veszik figyelembe, hogy ha morzézol, nem kell értened a szöveget amit küldesz, vagy veszel. Tök mindegy milyen nyelven jön. A ti-tá az egy „a” betű és kész. Tény, taktikai manőverekben szóba sem jöhet. Tehát a közép és a rövidhullám együtt hatékony, már ha mindekettőt arra használják amire való. Voltam már a Dijonban végzett tiszti növendékek rádiósa((

Előzmény: Maitréja buddha (46102)