2xkiss Creative Commons License 2014.10.13 0 0 12782

Azt tapasztaltam, hogy szláv (szlovák?)környezetben az R kezdetű nevek egy részének Hr -el kezdődő változata is létezik. (létezett) Pl. Resko- Hresko.

Laikusan én ezeket egy névnek feltételezem. Helytelenül?

Egy településen belül is előjön a két változat, bár a családok kapcsolatát nem elemeztem. Ez valami néma h? Vagy magyar nyelvi környezetben tűnik el a h?

 

Az előzőekben tárgyalt Resán név is ilyen. Mai magyar területen e formában van jelen,

de a Hresan alakot -leegyszerűsítve: a szlovákiai-zempléni- régi anyakönyvek hozzák-

és számban talán nem is kevesebbet.

 

Vallásilag meg elég kiegyensúlyozottak voltak a Resán-Hresán családok, mert a történeti Zemplén megyében, és részben a mai Magyarországon is volt köztük evangélikus, református, római és görög katolikus is. (vallás> származás esetleges szerepe)

 

Az LvT által hozott Res névtő létezését bizonyítja az ilyen nevek elég nagy száma.

Csak néhány képzővel próbáltam: -ko, -ka, -ik, -nyik, -csák, -csik, de az így kapott családnevek mindegyikét ismerték a történeti felvidéki egyházi anyakönyvek.

Ezek egy része ma már nincs meg a szlovákiai nevek között, -kikopott.

 

Magam is tapasztaltam szláv nyelvi környezetben azt, amire Kniezsa István felhívja a figyelmet, hogy a vizsgált nevek igen változékonynak mutatkoznak még elég kései

időszakban is. Képzőik cserélődnek, módosulnak, így a név alakja is.

(Kniezsa valahogy úgy fogalmaz, hogy a nevek ki vannak téve a szomszédok -  a környezet kénye-kedvének,  becézésének és rosszallásának is. )


Esetemben volt a Román alapnévnek egy generációban Romanov ága is, később Romancsik ága is. Ezekből a Romanov eltünt, a másik kettő máig meg van az adott településen. De sok hasonló példával találkoztam.

Ebből azt akarom kihozni, hogy több alakilag eltérő név lehet ugyanazon családhoz

tartozó, és ezen névalakok változtak, fejlődtek, visszaalakultak- egyedi módon olykor.

 

Így egy Resán család is viselhetett  akár Resanov névalakot is, - egyedi, adott esetben.

 

Mint ahogy létezik(-ett) Resanovic,  Resánszky névalak is.