arvaiz69 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 77975

Szia!

Természetesen vágtam vele hosszában is, de nem tudom milyen hosszúra gondolsz? Én alapjába véve rövid fával dolgozom. Először gérvágó körfűrésszel elvágom akkora darabokra a fát , amekkorára szükségem van, aztán pedig hosszára vágom a kellő szélességre. Általában a colos deszkákat 1 méter hosszúságúra vágom és azt szalagfűrésszel vágom 4,5 cm szélességűre, ezekből lesznek a szék összekötő elemei. A pallót, vagy szarufát először szintén gérvágó körfűrésszel vágom kb. 70 cm , vagy 110 cm hosszúságóra, majd aztán szalagfűrésszel hosszába a kellő méretre, ezekből lesznek a székek, vagy asztalok lábai.  Hosszvágáskor a szalagfűrészre felrakom a 16 mm x 0,5 mm lapot és azzal végzem a vágást. Vágás előtt mindig belenézek a fa élébe, és ha egyenes, akkor a fát enyhén nekiszorítom a beállított vezetőnek. Szépen óvatosan tolom a szalagnak. Mivel a lap nagyon jó, ezért a gép könnyedén vág. A fát végig a vezetőhöz tartom így a vágás nem tud elkanyarodni, nem lesz görbe. Ha például egy 20 cm széles deszkát fűrészelek fel hosszába 4,5 vastagságúra, akkor az utolsó vágás is ugyanolyan egyenesnek kell legyen, mint az első vágás.  Abban az esetben, ha belenézek a fa élébe és látom van benne egy kanyar, akkor előveszem a vizimértékem (amit vonalzónak használok) és a deszka szélénél végig húzok egy egyenes vonalat. Vágás előtt a szalagfűrészről leveszem a vezetőt. A fát ilyenkor vezető nélkül végzem. A vágást a vonal mentén végzem, közben jobbra balra irányítom a fát, hogy a szalag mindig a vonalon vágjon. Mostanában nem vágtam különösen hosszú fát, de egy 2 vagy három méter hosszú deszka vagy palló vágása nem okozna problémát neki. Ilyen hosszabb fa vágásánál már állványos görgőt kell használni, amire a fa felfekszik.  A lényeg, hogy érzéssel kel tolni a fát. Ha jól csinálom a vágási felület egyenes és szép sima.

Egyébként meg gratulálok a nyugdíjba jöveteledhez, kívánom hogy sok hasznos dolgot alkoss! 

Üdv.: Zoli  

 

Előzmény: MN 3100 (77970)