JPmiaou Creative Commons License 2014.08.21 0 0 13729

A FamilySearch-i kereséshez tudni kell, hogy az index is és a kereső is hibás és hiányos.

 

Az indexelési minőség becslésére érdemes körülnézni a szlovákiai egyházi anyakönyvekben, amik részlegesen ugyan, de fent vannak képben is és indexben is. Én például pont ma reggel küszküdtem a (Vág)farkasdi és negyedi anyakönyvekkel és indexeikkel, ahol egyik ősanyám (dédapám dédanyja) keresztelését végül képenkénti kereséssel megtaláltam -- az indexben csak a neve, apja neve (ami történetesen Szabó János volt), és az évszám szerepel, pedig az anyakönyvben (aránylag) tisztán olvasható a hónap, nap, és anyja neve. A határokon belüli anyakönyvek is pont így néznek ki, és az indexelők pont ugyanúgy nem tudják elolvasni a papok és lelkészek macskakaparásait. (Nem segít, hogy az FS-féle munkamenet majdnem találomra adja a képeket, tehát az indexelő nem tanulhatja meg, hogy a faluban milyen nevek voltak, vagy a pap hogyan írta a T-t és F-t.)

 

A kereső hiányaihoz ajánlok egy kisérletet: keress először Debrecenit, utána Debreczenit. Panaszkodtam róla a Support-nak, de a válasz értelmetlen: azt írták, hogy a SoundEx algoritmusa szerint a c utáni z-t figyelmen kívül hagyja a kereső, de ez pont az ellenkezője a tapasztalt eredménynek, ahol a Debreceni teljesen más találatokat hoz, mint a Debreczeni. Egyéb általam ismert hibák: a kötőjeleket teljesen értelmetlenül kezelik (a Szent-Györgyire találat a Szent Györgyi, de nem a Szentgyörgyi), a Julianna és a Gyula náluk egyre megy, és a "pontos egyezés" valami általam nem ismert meghatározását használják, főleg a helységneveknél.