Törölt nick Creative Commons License 2014.08.11 0 0 45007

Sziasztok Vándorok!

A hétvégén, szombaton, a Mórágy-Bátaapáti szakaszt gyalogoltam végig a RP-DDK-n - aztán a sárga jelzésen visszatértem Mórágyra. Mindkét útvonal szépen követhető, kocsmákban kérhető bélyegző, kedvesek a helyiek a vándorokkal. A bélyegzők párnájában bőven van még kék színű tinta! :-) (Szálkára érdemes párnát vinni, ha a tó melletti vendéglőbe terünk be.) Mórágyra a déli busszal érkeztem Szekszárdról: délben nyitva találtam a Kultúrotthonnal szemben, a buszmegálló fölött lévő kocsmát, Bátaapátiban pedig szombaton 4-kor a trafikkal együtt nyit az italbolt a központban, a buszmegálló és az evangélikus templom közötti téren. Mórágyon éppen Gránit fesztivál volt. Apropó gránit: Mórágy határában az első látnivaló a védett geológiai feltárás. Az erdőben, patakok mellett és nagyobb pocsolyák közelében vezető ösvényeken iszonyú renegeteg volt a szúnyog - nyilván más, eső áztatta vidékeken is hasonló a helyzet. Az elmúlt napok viharkárait is láttam: nagyobb letört ágakat, egy gyökerétől  kidőlt fát, egyéb, kirándulókat veszélyeztető állapotokat nem vettem észre, de a meglazult talaj nyilván tartogathat még meglepetéseket. Erdőlátogatásal kapcsolatban hivatalos erdészeti közleményt nem találtam. Nem volt nagy sár sem, de kialakultak tartósabb, mélyebb pocsolyák, amiket mindenhol könnyű kikerülni. Ez az útvonal is gyönyörű volt, főleg a két falu közötti völgyben, kb. félúton az erdőben, ahol kavicsos erdészúton lehet haladni, és ahol meg lehet pihenni - persze a szúnyogok társaságában - a kitűnő vízű, de szerényebben csordogáló Henrik-forrásnál. A szakasz nagy része szép erdőségen át vezet, ritkán láttam irtást, és néhányszor el lehet haladni szép tisztások mellett is, egyszer pedig méhészet közelségére figyelmeztetett egy tábla. Szántókat egyáltalán nem érint az RP-DDK vonatkozó része, de Szekszárd-Grábóc-Szálka felől újdonság volt egy nagyobb fenyves. Nem voltak durva emelkedők. Egyetlen kirándulóval nem találkoztam útközben, amin kicsit megdöbbentem. A sárga jelzést azért is említettem meg, mert Mórágy felé  a Bátaapátiból kivezető meredek dűlőút végén, a falu fölötti tetőről és vadászlesről, tovább Mórágy felé a szántók közötti kavicsos szekérútról szépen látszanak a hegyek. Végül: ismét csak egy sima, nyomtatott térképpel (Szarvas-féle kiadás) indultam el, és inkább csak a helyi földrajzi elnevezésekért nyitottam ki: most kicsit kevésnek éreztem, amit a térkép közölt, de a Tolna megye földrajzi nevei c. gyűjtés sem közölt sokkal több adatot a két falu határából. Meg tudná valaki mondani, mi a vízfolyásnak a neve, ami az erdős völgyben vezet? Talán magának a völgynek, erdőnek is van neve. A Tölgyfa-domb, a Nagy-mórágyi-völgy és az Éva-völgy közötti területről van szó, közepén a Henrik-forrással. Köszönöm!