WooDoo Creative Commons License 2014.06.18 0 0 34246

Se a bronz, se az alu persely nem kopott meg egyik variómban sem, pedig már jó régen át lettek alakítva. Bronzból kb. 10e Ft lett volna legutóbb az anyag a perselyhez, azt meg sokallottam, ezért vettem aztán inkább alumínium rúdanyagot, az sokkal olcsóbb, még akkor is, ha abból csak tömör rudat lehet csak kapni. De jó lenne a rozsdamentes acél is, csak azt nehéz forgácsolni. Volt aki szerszámacélból csinálta a perselyt, azzal is jól működik a varió, csak félő hogy megrozsdásodik...

 

A rugó külső átmérője kb. 46 mm, pont bele csúszik a 47-es furatú perselybe. A belső szénkarikát le kell esztergálni 46,5 mm-re, annak csak annyi feladata lesz az átalakítás után, hogy a rugót megtámassza. De én inkább esztergálni szoktam egy kalapos perselyt, a belső szénkarika helyett, hogy a külső szénkarika ne a tengely vállának ütközzön, hanem a perselynek. Ha a tengely vállának támaszkodik a külső szénkarika, hamar kikoptatja  váll, és összemaródhatnak a tárcsák, a szíj meg kiemelkedik a tárcsából, és leválik a külső rétege. Nemrég lefotóztam a kalapos perselyt, a méretét nem tudom, mert azt a varió hézagolásánál mérem ki.

Előzmény: Poc2 (34242)