karusz01 Creative Commons License 2014.01.13 0 0 96077

Kedves pálinkafőzők!

Kezdő vagyok és segítséget szeretnék kérni tőletek. Pálinkamester egy lépcsős pálinkafőzőm van. Az a kérdésem, hogy a fokolás utáni opálosodást hogyan lehet visszafordítani? Szerintem a kozmaolaj okozza. Van olyan pálinkám mint pl. csipkebogyó, kökény aminek tökéletesen be tudom állítani a szeszfokát. Tudom, hogy volt olyan eset, hogy tehetek az opálosodásról, mert megpróbáltam 45 alá levinni a szeszfokot. DE a birspálinkámat 50-re sem tudom levinni opálosodás nélkül. Ez az egyetlen olyan pálinkám, amivel egyáltalán nem boldogulok. Ha ez cefrehiba, azzal már nem tudok mit csinálni, viszont az opálos pálinkán kipróbáltam már többmindent, amit a fórumokon írnak. Először vártam, hátha magától letisztul. Utána megpróbáltam mélyhűtőbe rakni és utána várni, próbáltam már a mélyhűtöttet szűrni és próbáltam hűtés nélkül is szűrni. A szűrést úgy próbáltam, hogy először papírszűrőn "kávéfilter"-en, utána próbáltam tölcsérbe kozmetikai vattacsomót rakva. Lényeg az, hogy eredmény sehogy nem volt. Ha sok a kozmaolaj a pálinkámba, próbáljam meg fokolás előtt valahogy szűrni, mert fokolás közbe kb. a víz felének hozzáöntésekor látszik a birspálinkám tetején egy olajfolthoz hasonló folt. Fokolni ioncserélt vízzel szoktam és több lépésben (akár 2-3 nap) apránként. Minden tanácsot köszönök előre is. Arra is, hogy fokolás előtt ezt, hogy bírom megoldani, vagy a már befokolt opálos pálinkát helyrehozzam.