N.Jani Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31927

Keverék nyúltartóknak, -szaporítóknak!

 

Röviden...

 

Sok-sok éven át én is "mix"-szeltem a nyulakkal.

Érdekes mód, hogy ez addig történt amíg egy könyv került a kezembe!

/Czibulyás József: A nyúltartás gyakorlata/

 

A keverék nyulak termelése, súlygyarapodása, egészségi állapotuk olyan volt "innen" nézve, mint a hullámvasút! Ezt addig nem is tudja az ember, míg benne van. Ez orbitális baromság, hogy "csak azért mert húsnak", "csak azért mert a konyhára", csak azért mert leadásra"!!!

 

Ha lepapírozná a tartó a dolgait, sok mindent "látna"! Nem mondom azt, hogy nem lesz eredménye! De lehet sokkal jobb is!

 

Természetesen le is lehet itt "ragadni", mindenféle belső tenyésztői igény nélkül.

 

Amikor a fent említett könyv a kezembe került, akkor nem egyből tértem át a fajtatiszta tenyésztésre, hanem fajtatiszta bakokat vásároltam. /zika, régi típusú újzélandi, német tarka óriás, magyar vadas/

 

Nem volt semmi a változás!

 

Sok-sok évnek kellett eltelnie, míg beláttam a fajtatiszta nyúltenyésztés előnyeit!

Erre meg kell érni! Nem elég tapasztalni! Tudás is kell hozzá!

 

Ma is mix-szelek! De tudatosan! Bár én nem fajtákat, hanem változatokat. De legfőképp nemesítek.

A nemesítés és a szaporítás között hatalmas a távolság!

 

A genetikai háttér "beleszólása" az eredeménybe nagyon nagy.

 

Ezért már az egy nagy előrelépés, hogy anyai vonalat tartunk "tisztán", úgy is, hogy saját magunk tartjuk fenn, vagy úgy, hogy folyamatosan beszerezzük azt.

 

A bakot(ha a húsnyerés a fő cél) pedig, úgy kell kiválasztani, hogy a legjobban "kapcsolódjon"(jól kombinálódjon) az anyai genotípushoz, heterózis hatás alakuljon ki a kicsikben, tehát felül múlják a két szülő tulajdonságait!

/Ezt nevezik haszonállat-előállító keresztezésnek./

 

Felhívom itt a figyelmet, hogy nem helytállóak a régebbi szakkönyvek eme tanácsaik! Mivel a fajták erősen változtak, mind genetikailag, mind(és ez a legfontosabb) tenyésztési cél tekintetében!!!

 

- Az anyánál nagyon fontos a jó tejtermelő képesség, - amit 21 napos korban mérünk.

- Fontos az alom egyöntetüsége. Azonos nagyságú fiókák.

- Fontos a termékenyülés.

- Fontos az évi fialások száma.

 

- A baknál fontos a jó testforma.

- Erősebb, széles fej, húsos, de nem nagy fülek, Jó dongaság, erős, izmolt gerinc és far.

- Nagyon fontos itt, a növekedési erély!

 

Napjainkban ajánlott, tenyésztői tapasztalatokból az alábbi keresztezési kombinációk:

 

- Pannon x Magyar óriás

- Pannon anyai x Magyar óriás

-Pannon anyai x Magyar Fehér

- Debreceni x Magyar óriás

- Debreceni x Magyar Fehér

 

/Megjegyzés: Az olaszok mind a mai napig a fehér vágóállatot kedvelik. A svájciakat, franciákat nem érdekli, hogy színes e a végtermék. Fontos, hogy érdeklődjetek ezügyben az átvevőtöknék!/

 

Még egy fontos dolog!

Sokan elfelejtik azt(megnézni), hogy az adott kitenyésztett fajta milyen körülmények közöt van tartva. Értem ez alatt a tartási-, takarmányozási technológiát! Lehet jobbat alkalmazni, de rosszabbat SOHA!!!

 

SIKEREKBEN, EREDMÉNYEKBEN, GAZDAG MAGYAR NYÚLTENYÉSZTÉST KÍVÁNOK 2014-RE KEDVES MINDANNYIOTOKNAK!!!