baby-lon Creative Commons License 2013.02.12 0 0 25027

Sziasztok!

 

Ha megengeditek, belebonyolódnék egy kicsit a kék tízforintosok világába, mert bizony nekem szívügyem ez a darab.

 

Onnan kezdődik, hogy gyermekkoromban, amikor a gyűjtést elkezdtem (néhány évtizeddel ezelőtt), volt a mi társaságunkban egy bankjegy-gyűjtő, akinek volt ilyen kék tízese. Rögtön kettő, hogy az albumban ne kelljen forgatni, legyen elő és hátlapja is látható. Akkoriban ez volt vágyaink netovábbja, hiszen minden nap fizettünk a tízessel, de kékben, hááát, ki látott még olyat??

 

:-)

 

Ahogy nagyobb lett a gyűjteményem, és komolyabban kezdtem foglalkozni a gyűjtéssel, természetesen célkeresztbe került a kék tízes.

 

Az említett Rádóczy-Tasnádi könyvben 1947-1969 között mind a 6 évszámmal említve van a kék változat. Az Adamovszky speciálban meg is tekinthető egy 1949-es és 1962-es darab. Furcsa, hogy 1975 kivételével minden évben készült ilyen, és a húsz forintosból átöntött festék legendája is rögtön érződik, hogy hamis... Egyszerű marketing fogás, még a kiagyalóját is tudom, hogy ki, jól keresett rajta egy nem valódi UNC darabnál.

 

Az általam valódinak gondolt, ismert darabok mindegyike megegyezik az alábbiakban:

 

- az előoldal inkább kék, a hátoldal inkább zöld, az előoldal középső sávjában szinte teljesen hiányzik az alapnyomat színe.

 

Nekem van három 1962-es, és egy 1960-as darabom ami valódi, vagyis én annak gondolom. Itt a fórumon az egyik topictársunknak van egy 1969-es, az is az. Rékay András gyűjteményében van egy 1962-es, és van neki egy eladó is itt:

 

 

http://bankjegy.szabadsagharcos.org/xxcentury/p168a.htm

 

 

Van a birtokomban egy 1949-es darab, ami szerintem nem valódi, mert hátul is kék, és az alapnyomat nem hiányzik, csak egy kicsit színtelenebb, úgy, mint a belinkelten is.

 

A vaterán elment 150.000 forintos UNC 57-es darab egyben kék volt...

 

Senkit nem ismerek, aki látott már 1947-est.

 

Mi lehet az oka, hogyan jött létre? Három okot hallottam régi gyűjtőktől, próbáltam utána járni:

 

1. A sárga komponens festékproblémája (színlabilitás)

2. Vegyi hatásra történő rekció

3. Szórakoztak a nyomdában

 

A weboldalamon majd megírom, hogy mire jutottam:

 

www.numizmata.5mp.eu

 

Annyit a végére, ha egyszerű napoztatásról van szó, miért nem kerülnek elő sorban UNC darabok, miért nincs 1947-es?

 

Bocs, hogy ilyen hosszú lett!

 

Üdv: baby-lon

 

Előzmény: pg54 (25021)