homo neanderthalensis Creative Commons License 2012.12.25 0 0 1903

Én pesszimistábban látom a dolgokat, mint az előző hozzászólók, akik szerint a hanyatlás kb. 10 éve kezdődött.

Szerintem a hanyatlás már a ’90-es évek közepétől nyilvánvaló. Az utolsó jó Lawrence-kötet A nagy madár volt. Ami utána jött, Pajpaj, Thumo stb. már gyengék. Én 10 éve nem is vásárlom a könyveit, némelyiket megkaptam ajándékba, de elolvasni se birtam őket.

 

S hogy min kéne változtatni?

 

-         több intellektuális tartalom. Laci bácsi, az emberek nem hülyék, igényük van a minőségi tudásra. Az, hogy LLL ilyen bugyuta könyveket ir az elmúlt 10 évben, annak a jele, hogy megveti az olvasóit

-         Lehetne sokkal több politikai-történelmi háttér és ehhez kapcsolódva

-         A régi könyvek varázsa volt a mindig felbukkanó „múlt árnyéka”

-         A régi klisék unalmassá váltak – a folyton eltűnő-felbukkanó hullák, kolostoros történetek

-         A szereplők lehetnének markánsabbak

-         Új helyszinek kellenének, pl. Afrika (asszem az egyetlen Afrikás történet A karvaly árnyékában, meg a Mau-Mau a Lendvay sorozatból, mindkettő igen kiváló könyv), Szibéria, vagy akár Európa (milyen jó könyv is A megfojtott viking mocsara, az egyik legnagyszerűbb történet, amiben nemcsak az a lényeg, hogy x vagy y a gyilkos, hanem ott van a múlt árnyéka, a második világháborús Norvégia, a Quisling-kormány időszaka, régi szenvedélyek, bosszúvágy, és a tudományos háttér)

-         Lehetne több következetesség, engem zavar Leslie L Lawrence életkora, második világháborús veterán, aki ma is ugyanolyan, mint 70 éve

 

Ideirom, szerintem melyek a IGAZÁN jó LLL könyvek, hátha ez hasznos lehet egy megújuláshoz:

 

-         A föld alatti piramis – 1986, (ronggyá olvastam)

-         A nagy mészárlás – 1993 (egyszerűen zseniális)

-         Kéz a sziklán – 1997, szintén a neandervölgyi-szüzsé mentén, talán az utolsó jó könyve LLL-nak

-         Sindzse szeme – 1983, az első LLL krimi, alaposan kidolgozott munka, mára klasszikus, a fent kifogásolt elemek mindegyike megvan benne

-         A karvaly árnyékában – 1985, Afrika, Angola, politikai-titkosszolgálati játszmák, nagyon jó krimi, többször is kézbe vettem

-         A vérfarkas éjszakája – 1988, Svájc, Alpok, régi alpesi legendák a farkasemberről, de közben itt is van politikai szál, igazán jó könyv

-         A megfojtott viking mocsara – 1989, az egyik kedvencem, annak idején együltő helyemben olvastam ki, szó szerint nem tudtam letenni

 

 

Mondjuk ez az a hét könyv, amit mai napig is kiválónak tartok.

Aztán vannak még olyanok, melyeket „csak” jónak tartok. Régebben esetleg jobban kedveltem őket: Huan-Ti átka - 1987, A gyűlölet fája - 1988, A suttogó árnyak öble - 1988, Miranda koporsója - 1991, Naraszinha oszlopa - 1992, Halálkiáltók – 1993, Mau-Mau – 1999

 

Akárhogy is nézzük, ez zömmel a '80-as évek és a '90-es évek legeleje...Onnantól kezdve csak egy-két felvillanás

 

 

A „klasszikus” korszakban is akadtak azért gyengébb könyvek: a sokak által kedvelt Omosi mama sipja nekem pl. nem tetszik, A gonosz és a fekete hercegnő meg A 10 kicsi néger koppintásának tetszik...

 

De a nyafogással együtt is, nekem nagyon sokat jelentettek Lőrincz L László könyvei 14-16 éves koromban. Nagy olvasmányélményeim közé tartoznak, úgy mint A gyűrűk ura, az Anyegin, A háború és béke, Dosztojevszkij, Illyés Gyula és mások. Ma már persze másként tekint az ember kamaszkora könyveire, de én örökké hálás maradok Laci bácsinak az akkori élményekért! 

 

Előzmény: Szadhu (1882)