Miklós1 Creative Commons License 2012.11.28 0 0 80411

Erről a borász refraktométerről írtam a 49077-ben, miután megnéztem az etilalkohol törésmutatóját:

"A megértés kulcsa a refraktométer használati útmutatója (49057), ami úgy kezdődik: Wine Refractometer vagyis borászoknak szánt műszer. A 0-40% Brix skála az édes szőlőlé szárazanyag tartalmára használható, a 0-25% alkohol skála pedig valószínűleg egy tapasztalati skála (kész) borokra figyelembevéve azok szárazanyag tartalmát.

Utánanéztem a számoknak, az alkohol törésmutatója 1,3617, a vízé 1,3330, a 18,7 Brix fokos cukoroldaté 1,3617. Ha a vízbe cukrot kezdünk adagolni, egyre nő a törésmutatója, ha tiszta vízbe alkoholt keverünk bele akkor is nő a törésmutató. Tehát minden Brix skálás refraktométeren a 0-18,7 Brix skála mellé oda lehetne illeszteni a 0-100% alkohol skálát. Ez csak alkohol-víz oldatokra pontos, konyak, ágyas pálinka stb. már nem mérhető vele, a cefre sem."

"A 0-80% alkohol skálás refraktométert alkohol víz elegyekre, vodkára, pálinkára lehet használni de cefrében csak minimum kijelezésre, nem alkohol mérésre. A cefrében levő alkoholt a Malligand készülék (49068) méri meg úgy, hogy egy próbafőzést végez kicsiben."

snapszinak van ilyen alkohol skálás refraktométere, nem tudom, hogy vált be nála.

Előzmény: vasbicikli (80395)