möndikk Creative Commons License 2012.11.01 0 0 9347

"Ezt a feltételezést mi indokolja?

 

Mert ugye még Csomor Lajos sem vonja kétségbe, hogy I. Géza kapta a koronát és nem a bizánci trón örököse."

 

Kezdjük ott, hogy itt és most nem ez volt a téma, ez csak a téma szövegkörnyezetében jelent meg.

De mi is indokolja a feltételezést?

 

Az, hogy I Géza nem kaphatta. Géza Bizáncból a menyasszonyával együtt kaphatott volna koronát, de azon viszont nem szerepelhetett mint király, mert akkor még nem volt az.

Ahogy a dolgok állnak, az abroncs egy női korona, márpedig akkor I Géza menyasszonya hozhatta ide, ő kaphatta a bizánci császártól.

Nade hogyan került ide a Dukasz kép? Az a koronán nem lehetett akkor még, mert Bizáncban egészen biztosan nem így barmolták volna fel a koronára. A Dukasz kép tehát valamikor később (talán 1638-ban) került a koronára, addig viszont itt kellett heverni a kincstárban, ide meg valakinek el kellett hozni Bizáncból.

Erre írtam egy lehetőséget......de most mondok egy másikat is, hogy választhass. Géza menyasszonya hozott egy szép abroncskoronát....magának, de azért hogy a vőlegény is kapjon valamit, hozott neki egy diadémot, melyen Dukasz képe is rajta volt. Vagyis I Géza ideje óta itt lehet a Dukasz kép.

 

Hogy a két változat közül melyiknek nagyobb a valószinűsége, azt én nem tudom.

Előzmény: dzsaffar3 (9345)