annie999 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 4830

Igazán nincs mit. Úgy gondoltam, mégsem a saját írásomat teszem fel, mert Elizabeth M. Page 1915-ben kiadott könyvében egy hosszabb változat van, lefordítottam inkább azt. Majd hozzáteszek egy-két dolgot később.

 

 

    

 

Már korábban írtam róla, hogy ez a férfi nem Taza és nem is Naiche, hanem George Noche, Crook és Miles tábornok egyik legmegbízhatóbb scoutja. Ő a történet főszereplője.

 

 

"A Geronimo elleni háború évei alatt Noche mindvégig lojális maradt a kormányzathoz, és értékes szolgálatot látott el, mint US scout. Mégis, miután az ellenállók megadták magukat és fogságba kerültek, Noche és családja is ugyanazt a büntetést szenvedte el. Az igazságtalan szenvedés évei alatt a becsapottság érzése napról napra mélyebben hasított bele a lelkébe. Életének minden mozzanata annak a kormánynak az ellenőrzésébe és erőszakos korlátozásaiba ütközött, amelyért számtalan alkalommal az életét kockáztatta.

Vajon ez a helyzet tette számára különösen vonzóvá a feltétlen és korlátlan igazságosság istenének ideáját? Talán így volt, mindenesetre Noche volt az első az apacs vezetők között, aki elindult az „új úton”. Döntésre jutott, és Miss Adkisson is úgy látta, hogy meg kellene őt keresztelni a húsvéti istentiszteleten, amikor Dr. Roe eljön Colonyból.

 

És akkor hirtelen, minden előjel nélkül, a Húsvét előtti szombat éjszaka meghalt Noche pár hónapos gyermeke. A többiek azonnal gúnyolódva a fejére olvasták, hogy régi hitének elhagyása miatt történt ez vele.

„Noche elmondta nekünk, hogy milyen erős az ő Istene. Isten elég erős lett volna, hogy megmentse a gyereket, mégis hagyta meghalni. Ez ugyanaz, mintha megölte volna.  És ő holnap feláll majd és megígéri, hogy követni fogja azt az Istent, aki megölte a gyerekét. Nagy ember ám ez a Noche, mindig olyasmit csinál, amit mi nem tennénk. Régen nem ilyen volt. De megbízott a hazug fehér emberekben, és most megbízik ebben az istenben.”

 

Noche megnémulva ült a kis test mellett, míg a többiek fecsegve ásták a sírt. Mintha semmit sem hallott volna. Szívére fagyott a gyász. Nem tudta megérteni. Nem tudott gondolkodni. Csak ült a gyermeke mellett szótlanul. De később, amikor már mind elmentek, lassan megmozdult a lelke, és emlékezetébe idézte a keserű szavakat.

 

Húsvét reggelén zuhogott az eső, de aztán tizenegy óra körül elvonult a vihar. Már gyülekeztek az indiánok az iskola épületében, amikor kivágódott az ajtó és Noche lépett be merev, idegenszerű arccal és szikrázó tekintettel. Mindenki kitért előle, ő pedig egyenesen az istentisztelet kezdetére várakozó misszionáriushoz tartott. Megállt, majd hevesen gesztikulálva beszélni kezdett, apacsul, szenvedélyesen, a hallgatókra zúdítva minden fájdalmát.

„Nézzétek, mit tett velem a ti Istenetek! – kiáltotta. Neki adtam a szívem! Megígértem, hogy követem őt, és szolgáltam volna egész életemben! Elfogadta a szívem. Ezt mondtátok nekem. Elfogadta a szívem. És most halott a gyermekem! Megölte a gyermekemet a ti istenetek, az Igazságosság Istene! Bolond vénasszony voltam, hogy hittem nektek, fehér emberek. Az istenetek igazsága épp olyan, mint a kormányotoké. Harcoltam a kormányotokért, és fogoly vagyok. Szolgáltam az isteneteket, és a gyermekem halott! De Noche nem asszony! Ismerem már a ti utatokat! Nem szolgállak többé titeket! Nem szolgálom többé az isteneteket! Beszéltem.”

A misszionárius néma együttérzéssel, komolyan figyelte a feldúlt harcos szavait. Amint a tolmács elhallgatott, Dr. Roe vette át a szót.

 

„Noche, a régi napokban, amikor a harc útját jártad, és íjat és nyilat készítettél, nagyon gondosan jártál el. Felmentél a hegyek közé, hogy jó alapanyagot találj. Vigyáztál, hogy ne legyen csomó vagy repedés azon a fadarabon, amit kiválasztottál. Hazavitted, a kívánt alakra vágtad, és aztán ellenőrizted. Teljes erődből hajlítgattad és csavargattad, biztos akartál lenni abban, hogy nincs valami rejtett gyengéje, hogy nem fog eltörni a kezedben. Ha csak valami apróság lett volna, amit fából épp kifaragtál, nem tetted volna ezt vele. De bizonyosságra volt szükséged, mielőtt rábíztad az íjadra az életed.”

A dacos gyűlölet lassan eltűnt a férfi tekintetéből, összefont karral figyelte a lelkész szavait, úgy látszott, kétségek közt vergődik. Dr. Roe tovább beszélt.

„Isten olyan, mint egy erős férfi, aki háborúba indul, és az ő keresztényei a fegyverei, akiken a győzelme áll vagy bukik. A keresztények nem fajátékok a számára, és biztosnak kell lennie a szilárdságukban, mielőtt megbízik bennük.  Szóval, Noche, kétféle baj van ezen a világon. Az egyiket már ismered. Ez az, amit saját magunknak okozunk. Ha rossz életet élünk, a testünk megbetegszik. Ha iszákossá válunk, szegények leszünk és éhezni fogunk. Ha bűnt követünk el, nehéz lesz a szívünk és nem találunk nyugalmat. Ezek olyan bajok, amiket magunk okozunk magunknak, akárcsak egy bűnöző, aki börtönbe kerül. De vannak olyan bajok, amiket nem mi okozunk magunknak, és ezek Isten próbái. Hajlítgat és csavargat téged, hogy meglássa, van-e gyenge pont a szívedben. Ha egy férfi erős, akkor Isten nagyon óvatos, és minden módon meghajlítja és megcsavarja, mint ahogy egy harcos is jobban figyel a harci íjára, mint arra, amivel csak vadászni szokott. Ha akkor törsz el a kezében, amikor a legnagyobb szükség lenne rád, az vereséget jelenthet az egész törzsed számára. Isten nagyon elővigyázatos a harci íjaival.”

Az indián felegyenesedett, és a két harcos némán kezet fogott.

„Nem fogok eltörni a kezében – egyszerűen csak ennyit mondott. - Megbízhat bennem.”

 

A terem tömve volt, és a vasárnapi iskola elkezdődött már.  Néhány komancs ült az egyik oldalon – leginkább Nahwatz és családja – de a hallgatóság többségét az alacsony, köpcös apacsok alkották. A tanítás után Dr. Roe mondta el húsvéti prédikációját. Egy karmazsinpiros virágot tartott a kezében, amit a bejárat előtt szakított. Asa, az apacs tolmács állt a balján, a kis komancs tolmácslány, Tocsi felállt egy asztalra, Dr. Roe átkarolta, nehogy leessen, és az istentisztelet elkezdődött.

Noche az első sorban ült, előrehajolva, arcát a tenyerébe hajtva figyelt. Hol a prédikátort nézte, hol a piros virágot. Dr. Roe a halálról és az örök életről tanított, és miközben beszélt, az elgyötört apa szemében a békesség fénye derengett fel, mint a hajnal."

 

(In Camp and Tepee, p. 136.) 

 

Előzmény: pauli-f (4826)