chabie Creative Commons License 2012.03.18 0 0 884

Én azt állítottam,hogy a győzelmük UTÁN vonultak vissza...

Ajánlom szíves figyelmedbe:

 

http://www.sosantikvarium.hu/book155.html    

 

 

Az orosz sereg 25%os kolera okozta vesztesége óriási a magyar sereg 3 %os hasonló adatához képest. A körbekakilt haditábor ma is jelentős veszélyforrás lehet!

Az tény,hogy kerülgették egymást az oroszok és a magyarok,de tudod-e,hogy a dicsőséges honvédsereg kórházban fekvő beteg katonái kb 2/3 része nemibetegség(bujakór nevű szifilisz) miatt ápoltattak? A harctéri sérülések miatt a fennmaradó 1/3 részben újabb 1/3-ban voltak ápolás alatt.

 

Fennmaradtak jegyzőkönyvek,iratok:A fehértemplomi csatában 6000 honvéd közül csak 19! sebesült ,Pákozdnál 21ezer honvédból 37 !,Schwehatnál kb.1000 sérült,Szeghalomnál 231 . Nyilván a halottak vagy a szállítás közben elhunytak más statisztikában szerepelnek.

 

1849 januárban a körmöcbányai kórházban 40 sebesült,5 tüdőlob,14 pleuralob,3 csúz, 12 csorvaláz,5 orbánc,3,hagymáz, 23 lábfagy,28 bujasenyv,2 körömdaganattal áplt feküdt.135ből 40...

 

Egy másik(azonosíthatatlan) 4500fős hadosztály beteglétszáma: 33 fagyás,2 orbánc,34 fekély,2 sérv,4 rüh,28 bujasenyv,62 tüdőhurut,2 tüdőlob,3 tüdővész,27 váltóláz,3 köszvény,16 pleuralob,2 májlob,33 csorvás láz, 22 csúz,12 hasmenés és csak 2 tört seb,5 vágott seb,14 zúzott seb! 306 ból talán 21 !!!

 

Zárszóul csak annyit: mint írtam,az oroszok alaposan felkészültek a kolera elleni védelemre.Ennek ellenére az a bizonyos 25% rengeteg! A fertőző betegségeknek nem lehet parancsot adni,hogy múljon el,nem indíthatsz szuronyrohamot,vagy később géppuskatüzet ellene. A fertőzés nem válogat,egy mozgásban lévő sereg nem higiénikus,Kolera tábornok úr akkoriban legyőzhetetlen volt. Ma is veszélyes lenne,tömeges méretekben...

 

Katonáéknál nagyon súlyos büntetés a "tizedelés".Gondolj bele,itt minden 4. orosz saját híg ürülékében és hányásában feküdve kínjaitól és a kiszáradástól öntudatlanul ,nyomorultul pusztul el.