Bajdó Creative Commons License 2012.03.14 0 0 9018

Kedves amatőr családfakutatók!!!

 

Én is szeretném felhívni a figyelmet a mormon indexelésre.

 

Aki már jónéhány éve kutat, talán tudja mivel jár egy-egy Ős megtalálása.

 

Én a hajdúvárosokat kutatom Budapesten, közel tíz éve. Sok-sok mikrofilmmel.

Tessék saccolni mi idő ezek átnézése.

 

Pl. ebből 1895-ig Debreceni református anyakönyvek 59 mikrofilmtekercs.

               1895-ig Debreceni római katolikus anyakönyvek csak? 5 mikrofilmtekercs.

               1895-től a Debreceni polgári anyakönyvek 49 mikrofilmtekercs.

               1552-1852 Hajdú megye feudális összeírása 79 mikrofilmtekercs.

               1869-es Debrecen és környéke népszámlálás 44 mikrofilmtekercs.

 

 

Ráadásul a polgáriakért még utazni is kéne. Ezek csak a megyei levéltárakban léteznek, meg a mormon kutatóban ahol havonta csak egyszer lehet géphez jutni.

 

Ez idő alatt megtaláltam vagy kétszáz névhordozómat.

 

És láss csodát, egy este beírom a keresőbe a nevem és ott van mind a több mint kétszáz (négyszáznyolcvan találat). Meg még három olyan helyről amiről még azt se tudtam, hogy létezik. Meg Galíciából, USA-ból. Plusz a hibásan jegyzettek is.

 

ÉS EZ NÉHÁNY MÁSODPERC ALATT. Otthon fotelból.

 

Mindenki mondhat amit kar, ez SZENZÁCIÓS. Lehet nem minden adat helyes, de ott van, ha keresni kell, pillanatok alatt megtalálható, nem kell végignézni egy egész tekercset. Ott a dátum, a pontos filmszám, az oldal, vagy a sor, és lehet nézelődni.

 

Aztán meg, még nem is sok adat van fenn. Milyen egyszerű lesz keresni, ha már mindhárom anyakönyv ott lesz. Gondoljátok el ráadásnak Nagyvárad, Kassa, Fiume, Alsóőr stb (már ha próbálta valaki). Sok helyen dolgoznak rajta. Ott lesz a lista.

 

Jó lenne ha a magyar oldalakat mi magyarok sokan csinálnánk. Kevesebb lenne a hiba

 

Az a baj, hogy a mi magyar nyelvű anyakönyveinket lelkes idegen anyanyelvű családkutatók is indexelik. Aki nem tudja a nyelvünket (legalább anyanyelvi szinten) szörnyű dolgokat tud indexelni. Egy Ostffyasszonyfát (Vass megye) már az (USA) bevándorló hivatal írnoka se nagyon értette, nemhogy jól írta volna le. A neveket még csak betűztették, a többit már nem nagyon. Nem beszélve néhány névíró szörnyű betűiről. Mindez jól látható a keresésnél.

 

 

A mostani Szabolcs csomag zöme elég jól olvasható. Ami nem megy, vissza lehet küldeni. Heti néhány adag, nem nagy dolog. Én nyugdíjas vagyok, és több mint hétezer kitöltött adatlapom van (nem dicsekvésnek szántam), 94-96%-os hibafokkal (ez dicsekvés, a szörnyűeknek is nekiállok)

 

AKI ÉRDEKLŐDIK, NE CSAK VÁRJON (régi jó szokásaink szerint). NEM CSAK KAPNI JÓ.       ILLIK VISZONOZNI IS.

 

Üdv mindenkinek BSH Kispestről