gligeti Creative Commons License 2012.03.06 0 0 2018

A tej-, tojás-, és gabonaérzékenység kinőhető, és elmúlhat akár magától is. Ha közben biorezonancián voltatok, vagy homeopátiás kezelésen, akkor nyugodtan gondolhatod, hogy attól múlt el, a személyes "tapasztalat" ilyen értelemben nem ér semmit, nem tudhatod, attól múlt-e el, vagy mástól, vagy éppen magától. Egy eset nem bizonyít semmit, ezért "az én próbáltam, tehát tudom" nagyon félrevezető (ezt a téves következtetés kétezer éve ismert "post hoc ergo poster hoc" néven). Vannak erre módszerek, kontroll csoport, placebós kisérlet, stb. amivel meg lehet állapítani, bármennyivel többen gyógyulnak-e meg abból a csoportból, ahol biorezonancia-kezelésen voltak, vagy akik homeopátiás szert szedtek, ahhoz képest, akik semmit, vagy akik csak placebót kaptak. Az ilyen vizsgálatok azt mutatják, hogy az általad kedvelt módszerek semennyivel többet nem érnek, mint a placebó.

 

 A lisztérzékenység (amit sokan kevernek a gabonaérzékenységgel) viszont nem múlik el. Tünetmentes lehet valaki, de az nem jelenti a lisztérzékenység elmúlását, veszélyes a diétát abbahagyni, mert súlyos következmények alakulhatnak ki.

Előzmény: MontyPython (2014)