Antisystem Creative Commons License 2012.02.28 0 0 254

Nézd, én spec alapvetően nem szeretek egyetlen egyházat sem, és nagyjából pont azért nem, ami tkp neked tetszik, nevezetesen, hogy az általam ismert egyik legborzalmasabb "erényre", az engedelmességre szocializálnak... tudod, akikbe zsenge gyermekként beleimprintingelték a hierarchikus világképet, az később az éélet minden területén azt fogja elfogadni, hogy hierarchiák vannak, van fölötte hatalom, aminek ő feltétlen engedelmességgel tartozik. Pláne, ha ezt még a szájába is rágják, mint általában a vallások, v.ö. "add meg Istennek ami az Istené, és a királynak, ami a királyé"...

 

Namost az egy pontos kategória ez esetben, hogy "én nem szeretem"... mert kontra, ha megnézzük, hogy mi a tabu, és hát a tabuk rendszerét megfogalmazó vallások szerepe az emberiség fejlődésében, arról nem lehet kijelenteni, hogy egyértelmüen negatív lenne... nézzük meg egy eccerű példán: anno Észak-Afrikában azt tapasztalták, hogy a desznyóhús fogyasztásától megmurgyelnek a népek... nem értették nyilván, senki nem hallott még trichinelláról és társairól, csak tapasztalták. Jött tehát az, hogy meg kellett értetni az emberekkel, ne egyenek olyant, ergo beírta mindegyik onnan eredő vallás (abszolút ismert ebből a zsidó meg az iszlám) a tabui közé, hogy "ne zabájjá desznyót b+, mert az istenség azt nem komálja"... korabeli közegészségügy...

Namost eljövend a felvilágosodás kora, és elkezdte azt vélelmezni a nép, hogy nincsen már szükség ilyen tabukra, hisz ottan van a ráció, az ész, amely megkeresi a jelenségek okát, és logikus úton teszi eléd, hogy mit miért tegyél vagy ne tegyél...

És hát egyébként valóban, fogsz egy ilyen vallási parancsolat-gyüjteményt (akármelyiket) és összeveted az adott korban (amikor keletkezett) ott élő nép tapasztalataival, logikai sor fog összeállni... csak hát akkor az ment, hogy "azt mondta az istenség, hogy ne fedd fel apád és anyád szemérmét", ma meg az megy, hogy szülő-gyermek kapcsolatból származó utód esetén exponenciálisan megnő a valószinüsége az ugyanazon locuson előforduló letális géneknek...

 

Tehát összességében megállapítható, hogy a maga korában a vallások és tabuk rendszere az emberiség fennmaradéását szolgálta általában, tehát pozitívnak kell tartanunk... ahogy az is megállapítható, hogy a felvilágosodás törekvését, a tabuk recenzióját észérvekkel is pozitívnak kell tartanunk...

 

Aztán van persze egy másik kör is, a vallások csoportkohéziós szerepe, akárha államvallásként az adott uralkodó réteg uralmának fenntartását szolgálta, akárha az elnyomottak ideológiájaként pont az ellene való lázadást... a kereszténység pont megjárta mindkét helyzetet, kezdte az elnyomottak ideológiájaként, majd folytatta államvallásként...

 

ÜdV

Előzmény: Morgó Sapiens (222)