Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4149

A törzs az európaiak éltal meghonosított kifejezés, az indiánusok nem is igazán szeretik, jobban kedvelik a nation - nemzet szót.

Persze itt nem az Európában általános nemzetfogalmat kell érteni ezen.

A 8-9 ezer törzs az nagyon erős túlzás, ebben benne lehetnek a különböző klánok, altörzsek, csoportok, ún. bandák is.

Több szakkönyv egybehangzó állítása szerint É-Amerikában (Alaszka, Kanada, US) kb. 600 (hatszáz) őshonos nemzet élt a XVII. sz. legelején.

Ezeknek kb. a fele tűnt el nyomtalanul a történelem viharaiban, főleg a keleti, délekeleti parton, Floridában és Kaliforniában.

Más "nemzetek" csak töredékesen maradtak fenn, esetleg más őshonos "nemzetekkel" vagy fehérekkel, fekete-amerikaiakkal erősen elkeveredve.

Az angolszászok által elkövetett népirtás tényét tehát én sem tagadom, de túlzásokba sem kell esni.

Az USA-beli indiánok számának történelmi mélypontja az 1900 évi népszámlálás volt, 243 ezer fővel, aztán előbb lassan , majd a 20. század közepétől gyorsan emelkedeni kezdett a számuk.

A legutóbbi US-népszámláláson kb. 2 millióan vallották magukat egészben vagy részben indián származásúnak, de olvastam olyan anyagot is, hogy genetikai és kulturális szempontból ennek csak kb. harmada-negyede tekinthető valóban indiánnak.

Szóval szerintem vigyázni kell a számokkal is, önmagukban nem sokat mondanak.

Előzmény: Punks (4147)