GYUJB Creative Commons License 2011.11.13 0 0 13574

Sziasztok,

 

kutas hőszivattyú építésére adtuk e fejünket, de sajnos komoly problémába futottunk a nyelőkúttal kapcsolatban. Hátha ti tudtok tanácsot adni 

A helyzet a következő:

 

Építkezésünk a végére ért, a beköltözés küszöbén állunk... A teljes gépészett összeállt, egy hozamoló és egy nyelő kúttal. A hőszivattyú rövid ideig működött, de egyszercsak a nyelő kút felett megjelent a víz és le kellett állítani a rendszert. Jött az ötletelés, hogy nincs kavicsréteg, és ez a homokréteg ahova most menne a víz, nem tudja nyelni a hozamolt kb 2,2 m3/órát. Megoldási javaslat: további két kút fogja ezt elvinni, mert ebbe a rétegbe 0,8 m3/óránál több nem fog elnyelődni... Fúrás megtörtént, majd ismét próbálkozás... Az első nyelő kút felett ugyanúgy jött a víz, igaz most valamivel többet bírt (kb fél nap) Javaslat: lehet ezzel a kúttal van a gond, zárjuk ki, és a 2 új kúttal próbálkozzunk. Megtörtént... 2 óra járatás és megjelent a víz, most a második kút tetején
Azt hiszem itt már többről van szó, minthogy 3 kút is kevés... 

Amik tények:

- hozamoló kút: 52 méter mélyen van, a csőben a vízoszlop egész magasan van kb 1 méter a felszíntől

- a nyelő kutak mindegyike 27 méter mélyen van

- 52 méterig nézve kavicsréteg egyáltalán nics, csak "fosóhomok", ahogy a kútfúró hívja :) 


Én eddig úgy tudtam, hogy a hozamoló és a nyelő kútnak ugyanott kell, hogy legyen az alja (ugyanabban a rétegben). A hőszivattyút telepítő gépész azt mondta, hogy ebben az esetben jobb ha a 27 méternél lévő rétegbe nyomjuk, mert az 52-es mélységben csak 4 méteres vízadó réteg van, míg a 27 méteresnél 12 méter. Ezáltal a nyelő kutakban mind a 12 méter ott végig van perforálva, így többet tud nyelni...
Folyton azon jár a fejem, hogy csinálhatunk mi 10 kutat is 27 méterre az sem lesz jó... Fizikailag nem tudom megerősíteni, de úgy érzem, hogy mégiscsak ugyanabba a rétegbe kéne visszanyomni mint ahonnan kivesszük...
Kérlek segítsetek, ha van módotok rá némi tanáccsal!